řidiči

Řidičům odpadne další cesta na úřad. Ministerstvo spouští novou službu online

Řidičům odpadne další cesta na úřad. Ministerstvo spouští novou službu online
Zdroj: Mediafax

Ministerstvo dopravy přidává další online služby pro řidiče. Na Portálu občana jsou nově k dispozici informace o vlastněných a provozovaných vozidlech. Ty mohou motoristům pomoci jako důkazní materiál například při sporech s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chtějí ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele.

Ministerstvo dopravy konečně zase o trochu rozšířilo služby, které úřady poskytují elektronicky a jsou tak dostupné na dálku. Na Portálu občana jsou k dispozici i záznamy z registru silničních vozidel nově tak jsou na jednom místě k dispozici informace o aktuálně i historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech.

"Proces digitalizace agend ministerstva dopravy pokračuje a v Portálu občana nyní nově majitelé a provozovatelé aut v ČR najdou údaje, které by jinak hledali na zadních stranách jednotlivých velkých techničáků a jsou dostupné v registru vozidel. Do palety elektronických služeb se tak přidává další nabídka, které předcházelo třeba e-podání žádosti o výměnu řidičáku," říká ministr dopravy Karel Havlíček. Službu spustilo ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem vnitra.

Související obsah

​Hlavní přidanou hodnotou je, že si každý může okamžitě vyhledat informaci o době vlastnictví nebo provozování daného vozidla. To tak může pomoci jako důkazní materiál například při sporech s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chce občan ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele. Kromě toho jsou k dispozici i desítky dalších údajů z registru vozidel jako například typ vozidla, objem motoru nebo povolené hmotnosti vozidla, a to vždy pouze za období, ve kterém občan daný vůz provozoval nebo vlastnil.

Nová funkce je dostupná na Portálu občana, na který se dá přihlásit například prostřednictvím eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, prostřednictvím datové schránky nebo skrze bankovní identitu.

Elektronickou identitu už může využívat 3,7 milionu lidí v Česku, datovou schránku fyzické osoby má 307 tisíc uživatelů. Založit se dá online přímo v Portálu občana.     

Související obsah

​Od června mohou řidiči, kterým propadl řidičák, přes Portál občana elektronicky požádat i o nový průkaz. Vyzvednout si ho pak ale stále musí osobně.

Přes Portál občana se dá zjistit i stav bodového konta řidiče a majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informováni o končící platnosti pravidelné technické prohlídky. On-line lze zjistit i stav najetých kilometrů vozidla, a to na adrese www.kontrolatachometru.cz.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události