Autonovinky

BMW chystá revoluci. První videa odhalují auto, které umí samo měnit barvu

Německá automobilka BMW přivezla na letošní veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) do Las Vegas převratnou novinku. Představuje světu svůj vrcholný plně elektrický model iX M60, který má mít přes 600 koní, ale možná zajímavější než samotné auto bude jeho lakování, SUV totiž umí měnit barvu.

Německý výrobce už před středečním zahájením tradiční obří akce CES v Las Vegas avizoval, že ukáže technologii, která umí změnit barvu exteriéru auta pouhým stisknutím tlačítka.

Víc toho zatím BMW oficiálně nesdělilo, ale na sociálních sítích se už začala objevovat první videa ze zázemí veletrhu, která technologii předvádějí v praxi. Vypadá to rozhodně revolučně, zajímavě, pro reálně nasazení v provozu však zatím dost nelegálně.

Elektrické SUV totiž na záběrech skutečně velmi plynule mění barvu z bílé na tmavě šedou - podívejte se v úvodním videu.

Myšlenka auta měnícího barvu není úplně nová. Nissan Midnight Purple měnil barvy na slunci, stejně jako Mustang Cobra Mystichrome. Zdá se však, že to, co BMW popisuje, funguje jinak. Elektronicky.

Na přesný popis technologie si musíme počkat, ale podle dostupných informací jde o využití počítačem generované grafiky a animace využívané třeba ve filmech. Zatím není jasné, kolik barev a odstínů dokáže auto vystřídat.

Související obsah

​Podle portálu Carscoops je prý technologie citlivá na změnu teploty a BMW má na veletrhu CES pro jistotu záložní vozidlo, aby mohlo předvádět změnu barvy i ve chvíli, kdy by se předváděcí elektromobil moc zahřál, nebo naopak ochladil.

I populární americký fanouškovský portál BMWBlog uvádí, že nákladná inovativní technologie může být spíš jen ukázkou toho, co je v dnešní době možné, a její skutečně využití v praxi bude omezené.

Na trhu se auta plynule měnícího barvu nejspíš hned tak nedočkáme, ale pro budoucnost je to rozhodně zajímavá inovace.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události