Prodej aut

Česko zase šrotištěm Evropy? Nových aut se prodává málo, vládnou "vraky" z dovozu

Česko zase šrotištěm Evropy? Nových aut se prodává málo, vládnou "vraky" z dovozu
Zdroj: Profimedia

Rozhodně to nejsou čísla jako před covidem, ale zase to není taková hrůza - prodej nových osobních aut vloni mírně rostl. Co je ale horší: naplňují se obavy, že český trh zaplaví vysloužilé ojetiny ze zahraničí.

Automobilky v Česku vloni prodaly 206.876 osobních aut, což je o 1,9 % více než v roce 2020, ale zároveň o 17,2 % méně než před covidem v roce 2019. Vyplývá to ze statistik, které ve čtvrtek zveřejnil Svazu dovozců automobilů (SDA).

Výrazně rostl počet registrací nových hybridů a plug-in hybridů. Oproti předpokladům se však nezvýšily registrace plně elektrických vozidel, došlo naopak k poklesu o 19 %.

Svaz zároveň varoval před důsledky jiných statistik - dovoz ojetých osobních aut vloni stoupl o výrazných 23 % na 185.663 aut, tedy nejvíce od roku 2008! "Důvodem růstu dovozů ojetých aut je nedostatek nových vozů, které zákazníci častěji nahrazovali auty z druhé ruky," vysvětlil tajemník SDA Josef Pokorný.

Nejvíce se dovážely škodovky a volkswageny. Průměrné stáří dovezených ojetin je 10,4 roku, přičemž aut starších než deset let je mírně přes půlku. Alarmující je podle svaz dovozů hlavně podíl dovezených aut starších 15 let, kterých vloni bylo přes 21 %

Zdroj: SDA

​Před zaplavením trhu starými ojetinami přitom varují experti, prodejci i výrobci aut. Starší auta mnohdy už nesplňují současné bezpečnostní požadavky, navíc u nich roste riziko zatajených havárií a dalších problémů.

Pokračující růst podílu starých aut na českých silnicích navíc ve výsledku může být mnohem větší ekologický problém než to, že konzervativní Češi moc nechtějí kupovat elektromobily.

Související obsah

​"V Česku a na Slovensku se vyrábějí jedna z nejekologičtějších aut současnosti, ale po našich silnicích jezdí v průměru patnáct let staré vozy. Obávám se, že se to může zhoršit. Když se k roku 2035 přestanou vyrábět spalovací motory, v 2034 se zastaví obchod s auty a lidi budou jezdit dál svými benzinovými a naftovými ojetinami, jejichž stáří se bude jen zvyšovat," říká například šéf českého zastoupení Toyoty v Česku Martin Peleška.

Související obsah

​Někteří odborníci z automobilového prostředí tak volají po podpoře ze strany státu, která by umožnila lidem koupit si za výhodnějších podmínek sice pořád ojetá, ale mladší auta, tedy s určitou finanční podporou vyměnit svoje staré dvacti a patnáctileté "vraky" za desetileté či pětileté vozy. Podobný dlouhodobý program mají například v Rumunsku, kde se za posledních pět let podařilo průměrné stáří aut výrazně snížit.

Prodeje nových aut vloni výrazně zabrzdily výpadky ve výrobě způsobené chybějícími čipy. Z trhu pak rychle začaly mizet nejmladší roční či dvouleté ojetiny a nadbytek poptávky nad nabídkou vyšrouboval i ceny ojetých aut.

Zdroj: SDA

​Nejprodávanější mezi novými auty byla vloni Škoda Fabia, druhá Octavia a třetí Kamiq.

Zdroj: SDA

​Mezi značkami tak vládla Škoda před Hyundai, VW a Toyotou.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události