Elektromobilita

Kdy Škodovka skončí se spalovacími motory? Šéf odborů prozradil datum

Kdy Škodovka skončí se spalovacími motory? Šéf odborů prozradil datum
Zdroj: TV Nova

Automobilka Škoda Auto skončí se spalovacími motory nejspíš v roce 2035 a do té doby musí přidat v přechodu na elektřinu. Potřebuje vyrábět pět až sedm elektromobilů, jinak hrozí masivní propouštění. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to řekl předseda podnikové rady Škoda Auto Jaroslav Povšík.

"V koncernu dnes o e-mobilitu bojuje každý – cestu zpátky ke klasickým spalovacím motorům už nemáme," řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

A zároveň naznačil, kdy se škodovky přestanou vyrábět se spalovacími motory. "Já se domnívám, že se ta situace překříží v roce 2035. To už budeme venku z klasických motorů i hybridů," doplnil.

Konec to podle něj bude definitivní a nebude se týkat jen Evropy. Škoda Auto prý nebude vyhledávat nové trhy a země, kde by našla odbyt pro"špinavé motory."

Mladoboleslavská automobilka má přitom dobře našlápnuto v Indii i v severozápadní Africe, chystá se posílit ve Vietnamu. Naopak ji čeká ústup z čínského trhu. Rusko je složité a do USA Škodovka vstupovat nehodlá.

Související obsah

​Výroba elektromobilů je pro automobilku zásadní, zároveň ji však razantní přechod k elektromobilitě ohrožuje. Hrozí totiž výrazné škrtání pracovních míst kvůli automatizaci a nižším nárokům na výrobu elektromobilů.

Bude tak hodně záležet na tom, kolik se bude v Česku elektrických modelů nakonec vyrábět. Teď Škoda Auto vyrábí Enyaq iV, na konci ledna představí Enyaq Coupé, v plánu je elektrická Octavia. Mluví se o čtyřech modelech na baterky, které jsou potenciálně připraveny do výroby.

Související obsah

​Odborový předák ale tvrdí, že jich Škodovka potřebuje vyrábět minimálně pět, ideálně sedm, aby vytížila kapacity závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. "Kdyby se nám to nepodařilo a měli bychom méně modelů, pak by hrozila ztráta deseti tisíc pracovních míst," dodal Povšík s tím, že tak razantní škrt by mohl přijít do roku 2030.

Související obsah

​Příští rok by se měly odchody zaměstnanců dočasně zastavit, a to přesto, že automobilka čelí problémům ve výrobě kvůli nedostatku čipů. Loni musela zastavit nábory a nenašla práci pro 2 000 převážně agenturních zaměstnanců. Týdenní odstávkou, která navazovala na vánoční svátky, ostatně začala i letošní rok většina zaměstnanců se vrátila až 10. ledna a mnozí z nich byli doma skoro měsíc.

Dva elektromotory a pohon všech kol. Prohlédněte si sportovně laděný elektromobil od škodovky - Enyaq Sportline:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události