Domácí

Ministerstvo dopravy vylepšilo web, zjistíte chyby a závady auta podle VIN kódu

Ministerstvo dopravy zpřístupnilo na webu údaje o vozech z povinných technických kontrol. Kdokoliv tak může o autě zjistit nejen to, kolik mělo najetých kilometrů, ale nově také zjištěné chyby a závady. Do budoucna by se navíc měly internetové stránky rozšířit ještě o fotky aut ze stanic technických kontrol.

Stačí znát VIN kód, tedy něco jako rodné číslo vozidla, a během chvíle máte všechny důležité údaje z poslední technické kontroly.

"Chtěli jsme, aby bylo možné si tam najít i nějaké další údaje, které jsou k dispozici. Nově tam zájemci mohou najít informace o nalezených závadách při prohlídce," řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

U většiny vozů je v dnešní době vidět VIN kód za čelním sklem. Petr Krištof je zkušený automechanik. Na autě dokáže velmi snadno odhalit jakýkoli jeho problém. Jenže zatímco pro něj je to denní chleba, pro většinu kupců ojetých automobilů jde o španělskou vesnici. "Je to dobrá informace pro zákazníka, když si tohle může ověřit," myslí si Krištof.

Související obsah

​"Důležité je si prověřit technický stav vozu, bývalou nehodovost nebo právní jistotu, jestli vozidlo není v exekuci," řekl manažer autobazaru Petr Janatka.

Problém je v tom, pokud vozidlo do autorizovaného servisu nejezdilo. V takovém případě ani informace z webu ministerstva nemusí stačit. "V tu chvilku by bylo dobrý vzít si k tomu nějakýho odborníka, aby ho prohlídnul včetně diagnostiky," dodal mechanik.

S vylepšováním webu prý ministerstvo nekončí. Jakmile vyřeší ochranu osobních údajů, chce přidat ještě fotky. "Chtěli bychom, aby tam bylo možné nalézt fotky z technických kontrol, aby se zamezovalo nějakému šmelení, porušování pravidel," dodal Jemelka.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události