Automobilky

Parkoviště plná nedokončených aut? Škodovka tvrdí, že je do konce ledna vyprázdní

Parkoviště plná nedokončených aut? Škodovka tvrdí, že je do konce ledna vyprázdní
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

Přelom roku provázela v automobilce Škoda Auto velmi dlouhá odstávka ve výrobě, přesto výrazně ubylo nedokončených aut, která kvůli nedostatku čipů a dalších dílů řadu týdnů zabírají odstavné plochy. Zpracováno bylo skoro 19 tisíc nedokončených vozů, tvrdí odboráři.

Tisíce nedokončených aut dlouhé týdny zabírají parkoviště a odstavné plochy v blízkém i širokém okolí škodováckých fabrik. Teď jich výrazně ubylo. A to přesto, že se v automobilce na přelomu roku skoro nepracovalo. Firma totiž prodloužila vánoční odstávku a do práce se řada zaměstnanců vrátila až 10. ledna, doma byli skoro měsíc.

"První týden zde pracovali jenom specializovaní zaměstnanci, kteří dokompletovávali auta s přicházejícími čipy či jinými komponenty," popisuje aktuální vydání Škodováckého odboráře.

Povedlo se dodělat 18 880 dosud nedokončených vozů. "To je velký úspěch, stali jsme se jedinou fabrikou na světě, která vyráběla, i když byla zavřená a většina zaměstnanců zůstala doma," doplňuje odborový předák Jaroslav Povšík.

Související obsah

​Do konce ledna by prý Škodovce neměly zbýt žádné rozpracované vozy z předchozích měsíců. "Pochopitelně k nim v případě potřeby přibudou nové, ale už pouze ty pohyblivé, tedy s nižší rozpracovaností," podotýká Povšík. Zároveň ale upozorňuje, že ani letošní rok nebude pro výrobu aut jednoduchý.

Svařovny, lakovny a montáže ve Škodovce po dlouhé vánoční odstávce začaly najíždět až z neděle na pondělí 10. ledna. Automobilka pořád ruší noční směny v Mladé Boleslavi a některým zaměstnancům odpadly i denní směny v týdnu nebo o víkendu.

Související obsah

​"Je to tak trochu jako věštění z koule na poslední chvíli, tedy kolik čipů a dalších nedostatkových komponentů zachytíme pro Škoda Auto v návaznosti na produkční či prázdné směny," popisují odboráři plánování dalších týdnů.

Za zrušené směny dál zaměstnanci pobírají náhradu ve výši 80 procent průměrné mzdy.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události