Počasí

Jen teploměr nestačí. Jak poznáte, jestli v noci namrznou okna auta?

Jen teploměr nestačí. Jak poznáte, jestli v noci namrznou okna auta?
ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Musíte si ráno o pár minut přivstat, abyste měli rezervu na seškrábání námrazy z oken vozu, či ji nebudete potřebovat? Dilema, které v zimě řeší řada motoristů. Ale podle čeho bychom se měli při sledování předpovědi orientovat? Samotné teploty vzduchu pod bodem mrazu totiž nestačí.

Námraza vzniká mrznutím drobných kapek vzdušné vlhkosti, například mlhy nebo oblačnosti, při styku s objekty, které mají teplotu na nule nebo pod nulou. Námraza se však může tvořit i sublimací, tedy srážením vzdušné vlhkosti na prochlazených předmětech.

"Jedná se o jev, který na autech vzniká nejčastěji při mlze, větru a teplotě pod nulou. Je tedy potřeba v předpovědi sledovat zejména výskyt těchto jevů. Přitom platí, že se nejčastěji setkáváme se zrnitou námrazou, která se tvoří při teplotách podloží mezi -2 až -10 °C. Při teplotách povrchu v rozmezí mezi 0 až -3 °C vzniká průsvitná námraza," řekla pro TN.cz odbornice na počasí Dagmar Honsová.

Podle ní je důležité i to, kde zaparkujete. "Námraza narůstá rychleji na hranách předmětů obrácených proti směru větru – proto je dobré sledovat nejen rychlost větru, ale i jeho směr. Pokud zaparkujete směrem na jih nebo jihovýchod a očekává se slunečné ráno, budete mít s námrazou méně starostí," radí.

Řešením, když nemáte garáž, by podle Honsové byl i přístřešek. "Sníží se tepelné záření, kdy auto vyzařuje teplo a v důsledku toho se ochlazuje. Pak je chladnější než okolí a vlhkost na něm kondenzuje ještě více," dodala.

Související obsah

​Někteří řidiči po seškrábání námrazy z okna zjistí, že je stejná práce čeká ještě jednou – namrzlé jej totiž mají i z vnitřní strany. Za to může vysoká vlhkost vzduchu uvnitř vozu.

"Před dojetím do cíle je dobré cca 20 minut už netopit a cestou topit do podlah. Pomůže také vyvětrat, i u zastaveného auta nechat milimetrovou škvíru u okna nebo na palubní desku umístěte pytlík rýže, která odvádí vlhkost – tím vším se sníží vlhkost vzduchu uvnitř automobilu," doplnila Honsová.

Odbornice na počasí popsala také nebezpečí, které plyne z tzv. černého ledu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události