Zajímavosti

Nejdivnější pravidlo na světě? Pokuta za otevření dveří špatnou rukou

Nejdivnější pravidlo na světě? Pokuta za otevření dveří špatnou rukou
Zdroj: Profimedia

O tom, že podivné britské zákony nejsou jen záležitostí středověku, se přesvědčí řidiči Spojeného království. Nové pravidlo má přinutit řidiče, aby otevírali dveře tou správnou rukou. Jde opravdu o hodně, protože když se spletou, mohou dostat pokutu v hodnotě 30 tisíc korun.

Dálniční kodex je soubor pravidel, který je vydáván britskou vládou a má zajistit větší bezpečnost na silnicích. Nejzajímavějším z nových pravidel kodexu je pravidlo 239, které řidičům přikazuje, jak otevírat dveře.

Do módy se tedy dostane takzvaný nizozemský dosah. Jde o metodu, při níž řidič otevře dveře svého auta zevnitř rukou, která je dál od dveří. "Tam, kde to je možné, byste měli otevírat dveře rukou na straně opačné. Například dveře na pravé straně otevřete levou rukou," stojí v novém pravidle 239.

Související obsah

​V případě, kdy si řidič dovolí otevřít dveře rukou bližší, riskuje mastnou pokutu. Podle britského portálu Mirror takovému hříšníkovi hrozí pokuta až 1 000 liber. V přepočtu na české koruny je to skoro 30 tisíc. Útěchou však může být, že se za tento přestupek nebudou počítat trestné body.

Nejde však jen o zhůvěřilost zákonodárců. Logika nizozemského dosahu totiž tkví v tom, že při otočení celého těla k otevření dveří přirozeně přinutí řidiče, aby se podíval za sebe. Tím se snižuje riziko, že do rychle otevřených dveří narazí cyklista, který nestihne zabrzdit.

Související obsah

Nizozemský dosah dostal svoje jméno podle Nizozemska, kde podobné pravidlo už dlouhodobě existuje. Nová pravidla v rámci Dálničního kodexu vejdou v platnost 29. ledna.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události