Zábava

Tesla zase svolává statisíce aut. Tentokrát kvůli tomu, že "prdí a kokrhají"

Tesla zase svolává statisíce aut. Tentokrát kvůli tomu, že "prdí a kokrhají"
Zdroj: Tesla

Tesla ve Spojených státech vyhlásila svolávací akci pro více než půl milionu elektromobilů. Důvod je tentokrát poněkud bizarní - úřadům se nelíbí současná funkce Boombox, která umožňuje řidičům z auta ven na ulici přehrávat zvuky, jako je mečení kozy, kokrhání nebo prdění.

Na konci roku 2020 Tesla vyvolala poprask vánoční softwarovou aktualizací, která do elektromobilů americké značky přinesla celou řadu novinek. Jednou z nich byl i režim Boombox, který umožnil řidičům změnit zvuk klaksonu.

Tesla tím zase ukázala svůj pohled na zábavu za volantem, který občas prostě vyvolává kontroverze. Šéf automobilky Elon Musk avizoval novinku tweetem, ve kterém vyzýval řidiče, aby nechali svoje auta mečet jako koza nebo "vypouštět větry".

Novější tesly mají externí reproduktor a automobilka dala zákazníkům volné ruce, jak ho využijí. Zvukových efektů je spousta, navíc lze přidat i vlastní. Elektromobily tak můžou tleskat, chechtat se, mluvit, přehrávat vánoční melodie i zvuk policejní sirény. A taky na kolemjdoucí třeba vybafnout.

Musk vyzval majitele elektromobilů, aby zvuky použíávali jen ve chvíli, kdy jsou jejich auta zaparkovaná, a aby si raději zkontroloval, jestli "hlasité prdění" neodporuje místním zákonů. Ale nepomohlo to.

Jak informoval portál CNN, Boombox se úřadům přesto znelíbil. Vloni padla stížnost a teď americký úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) rozhodl, že funkce není bezpečná. Může totiž přehlušit varovný zvuk, který musí všechny elektromobily povinně vydávat, aby je chodci slyšeli přijíždět.

Prdění a další originální projevy tak podle NHTSA zvyšují riziko nehody.

Musk na Twitteru vzkázal, že úřady prostě kazí zábavu.

Nicméně Tesla už vyhlásila, že Boombox aktualizuje tak, aby vyhovoval americkým zákonům. Nový firmware funkci deaktivuje v režimu jízdy, neutrálu a zpátečky. Aktualizace by podle automobilky měla proběhnout na dálku.

Související obsah

​Podle informací portálu Insider se zásah dotkne 578 607 vozidel. Konkrétně jde o Modely S, X a Y vyrobené v letech 2020 až 2022 a některé Modely 3 vyrobené od roku 2017.

Před pár dny přitom Tesla v USA vyhlašovala jinou svolávací akci, která se týkala dokonce víc než 800 tisíc aut. Ukázalo se totiž, že povinné zvukové upozornění na rozepnutý bezpečnostní pás není úplně spolehlivé.

Související obsah

​Těsně předtím automobilka řešila softwarové problémy u několika desítek tisíc vozů, které v režimu autopilota za určitých okolností ignorovaly značky a projížděly stopkami.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události