Domácí

Mohou být nepojištěná auta ukrajinských uprchlíků problém? Kdo za ně uhradí škodu

Mohou být nepojištěná auta ukrajinských uprchlíků problém? Kdo za ně uhradí škodu
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Na Ukrajině je minimum vozidel, která mají zelenou kartu, určenou pro provoz vozidel v zahraničí. A je pochopitelné, že nyní Ukrajinci prchající před válkou řeší důležitější věci než zařizování povinného ručení. Přesto se může stát, že na svém útěku způsobí nehodu. Česká kancelář pojistitelů ujišťuje české motoristy, že v takovém případě škody za Ukrajince uhradí.

Správní rada České kanceláře pojistitelů (ČKP) uvedla, že po dobu dvou měsíců od opuštění ukrajinského území bude ČKP případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky hradit z takzvaného garančního fondu.

"Bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy, kteří tak mohou bez obav své vozidlo v ČR využívat," doplňuje mluvčí ČKP Veronika Pavlisová.

Fond slouží k úhradě specifických škod, které nemůže platit žádná pojišťovna. Jde zejména o újmy způsobené nepojištěnými vozidly, případně o újmy na zdraví způsobené nezjištěným pachatelem, nezjištěným vozidlem.

Související obsah

​Přispívají do něj členské pojišťovny ČKP formou členských příspěvků. Roční objem výplat z garančního fondu se pohybuje kolem 300 milionů korun.

Obdobné přechodné řešení už bylo přijato také na Slovensku, kde garanční fond bude hradit škody po dobu jednoho měsíce, tedy do konce března 2022. V Polsku po překročení hranic dostávají ukrajinští motoristé rovnou zelenou kartu na měsíc zdarma.​

Související obsah

​"Daná lhůta dvou měsíců v případě ČR i nastavená opatření v sousedních státech zajistí ukrajinským motoristům jistotu možnosti provozování vozidla pro nejbližší období a dále umožní najít stabilní řešení, jak následně vozidla registrovaná na Ukrajině pojišťovat v ČR obdobně, jako se pojišťují tuzemská vozidla," dodává Pavlisová.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události