Válka na Ukrajině

Škodovka musí kvůli válce omezit výrobu. Kriticky jí chybí díly z Ukrajiny

Boje na Ukrajině mají první tvrdé dopady na automobilový průmysl. Škoda Auto musí omezovat výrobu, problémy hlásí i Volkswagen. Automobilkám chybí díly od ukrajinských dodavatelů a musí omezovat výrobu elektromobilů. Toyotu zase zmrazil kybernetický útok.

"V důsledku aktuální situace na Ukrajině se společnost Škoda Auto potýká s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů, což má dopad na některé naše modely. Proto jsme od tohoto týdne nuceni omezit výrobu modelu Enyaq iV. Naši odborníci usilovně pracují na hledání dostupných alternativ, které by napomohly zabránit nepříznivým dopadům na výrobu," oznámila v úterý mladoboleslavská automobilka.

A velké problémy má i její mateřský koncern Volkswagen. Ten kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zastavil hned dva své německé závody v Drážďanech a ve Cvikově, kde se vyrábí elektromobily.

Mluvčí společnosti pro Financial Times potvrdil, že linky budou stát v Drážďanech tři dny a ve Cvikově ještě o den déle. Je ale možné, že odstávky či omezení ve výrobě potrvají mnohem déle.

Ruská invaze zásadně narušila dodavatelské řetězce a zásoby z Ukrajiny prostě došly. Podle Financial Times jde hlavně o kabely pro elektromobily. Automobilky ale dotčené dodavatele nejmenují.

Škodovka také potvrdila, že musela zastavit výrobu v ukrajinském závodu Solomonovo, kde pro ni partnerská firma Eurocar zajišťuje výrobu modelů Superb, Kodiaq, Karoq a Fabia Combi pro ukrajinský trh.

Související obsah

​Problémy má Škodovka i v Rusku, právě ukrajinský a ruský trh přitom vloni dostala v rámci koncernu VW na starosti. "Od roku 2022 je Škoda plně zodpovědná za management i finanční řízení regionu Ruska," upřesňuje.

V Rusku Škoda Auto vyrábí modely Octavia, Karoq a Kodiaq v Nižném Novgorodu a sedan Rapid v Kaluze. "Výroba v ruských závodech aktuálně nadále běží, průběžně se ale analyzují dopady možných výpadků v dodavatelských řetězcích," informuje automobilka.

Zvažuje odchod z Ruska? Na to zatím odmítá odpovědět: "Téma veškerých obchodních aktivit v Rusku je aktuálně řešeno na úrovni managementu Škoda Auto i koncernu Volkswagen. V současné době nebudeme poskytovat bližší informace."

Ruský trh je pro Škodovku jedním z nejvýznamnějších v celosvětovém měřítku. V roce 2021 bylo Rusko dokonce druhým největším trhem vůbec, Škoda Auto tam dodala 90 400 vozů.

I Ukrajina byla dosud stabilním trhem s odbytem zhruba 6 000 vozů značky Škoda ročně. Od roku 2002 bylo v závodu na Ukrajině vyrobeno přibližně 190 000 vozů Škoda.

Související obsah

​Konflikt na Ukrajině může ale ještě výrazněji narušit i domácí produkci, v českých závodech Škodovky pracuje 615 ukrajinských a několik desítek ruských zaměstnanců. Automobilka zatím neumí odpovědět na to, zda Ukrajinci plánují návrat do své země, aby tam bojovali.

Škoda Auto v tuto chvíli alespoň daruje deset milionů korun české neziskové nevládní organizaci Člověk v tísni, aby přispěla na pomoc Ukrajině. "Koncern Volkswagen včetně automobilky Škoda Auto přijal zprávy o ruských útocích na Ukrajinu s velkými obavami a znepokojením. Doufáme v rychlé zastavení nepřátelských akcí a návrat k diplomacii. Co se týče veškeré činnosti v místě dění, bezpečnost a ochrana našich zaměstnanců je naší nejvyšší prioritou," dodává Škoda Auto.

Problémy v pondělí ohlásila i japonská Toyota. V úterý dočasně přerušuje provoz domácích továren, protože dodavatele plastových dílů a elektronických součástek zasáhl podezřelý kybernetický útok.

Související obsah

​Agentura Reuters upozorňuje, že není jisté, zda hackerský útok souvisí s ruskou invazí na Ukrajině, ale došlo k němu těsně poté, co se Japonsko připojilo k západním spojencům a oznámilo sankce vůči Rusku a finanční pomoc Ukrajině. Incident bude vyšetřován na vládní úrovni.

Toyota kvůli výpadku nevyrobí zhruba 13 000 vozů, které byly v plánu. Zatím není jisté, jestli nucená odstávka bude delší než jeden den.

Výroba Škody Enyaq v Mladé Boleslavi:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události