Domácí

Řidiči se potýkají s neukázněnými chodci. Vbíhají jim do cesty se sluchátky v uších

Podle řidičů autobusů, trolejbusů a tramvají přibývá v Česku chodců, kteří jsou bez rozmyslu schopni skočit přímo před jejich vozidlo. Velké problémy s tím mají třeba v Ústí nad Labem, a proto tam chtějí vozy městské hromadné dopravy vybavit kamerami, aby mohli zpětně zjistit, kdo chyboval. V poslední době je prý největší problém s chodci se sluchátky v uších.

Několik chodců spěchalo na protijedoucí autobus, museli kvůli tomu přelézt zábradlí a přeběhnout silnici. Mezi nimi i mladá žena s dítětem v náručí. Řidič měl co dělat, aby to ubrzdil.

"Každou směnu máme nějaký takový problém. Jsou i lidé, kteří narazí do boku jedoucího trolejbusu," popisuje Marek Alonso, který pracuje jako řidič trolejbusu 10 let. Preventivně prý dává nohu na brzdu, jakmile si všimne chodce se sluchátky. Ne všichni řidiči ale stíhají dobrzdit.

"Mají sluchátka, tak nekoukají, ani vás neslyší. Kola a koloběžky jsou také průšvih. On tam vjede, rozjede se, vy to nevidíte a hned je problém," popisuje Alonso. Něco takového je teď na denním pořádku. Především během ranní a odpolední špičky. Novinkou jsou také střety s koloběžkami.

Související obsah

"V posledních týdnech řeší naši řidiči situace, kdy jim chodci nenadále vstoupí do vozovky, aniž by se pořádně rozhlédli," popsala mluvčí Dopravního podniku v Ústí nad Labem Jana Dvořáková.

S podobnými problémy se potýkají řidiči také v Pardubicích. "Situace je o to složitější, že rychlost na těch koloběžkách je vyšší než u chodců. Následky jsou pak o mnoho vážnější," uvedl ředitel Dopravního podniku v Pardubicích Tomáš Pelikán.

Související obsah

Trolejbus váží klidně i 30 tun a zastavit takový kolos na jediném metru není možné. Všechna nová vozidla, která si ústecký dopravní podnik objednal, budou mít ve standardní výbavě palubní kamery. Díky záznamu bude zcela jasné, kdo udělal chybu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události