Domácí

Další změna v systému dálničních známek. Chyba se dá konečně napravit

Další změna v systému dálničních známek. Chyba se dá konečně napravit
Zdroj: eDalnice.cz

Dosud byl systém elektronických dálničních známek nekompromisní. Jakmile se řidič třeba při zadávaní registrační značky spletl, měl smůlu. Chybu už nešlo napravit a peníze mu propadly. Správce tuto část v systému odstranil. Chybu tak při zadávání elektronické dálniční známky mohou řidiči nově opravit i v době její platnosti.

Chybně zadané údaje v elektronické dálniční známce je nově možné opravit i v době její platnosti. Motoristé mohou zpětně změnit až dva znaky v SPZ a také stát registrace vozidla.

Správce systému Státní fond dopravní infrastruktury společně s jeho provozovatelem, státním podnikem Cendis, tak reagují na připomínky a vycházejí vstříc řidičům, kteří se při koupi známky zmýlili, uvádí ministerstvo dopravy.

"Pokud řidič dříve zadal například písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje. Nyní ale může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu," vysvětluje ředitel státního podniku Cendis Jan Paroubek. 

Související obsah

​Nejrychleji zadané údaje zkontrolujete na webu edalnice.cz v sekci Ověření platnosti. Pokud najdete chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba. 

Ale pozor! Možnost opravy chybných údajů v době platnosti e-známky lze využít jen jednou.

Řidiči mohou změnit jak dva znaky v SPZ, tak stát registrace vozidla. Pokud motorista zjistí, že má chybu v obou položkách, musí opravu provést v rámci této jedné změny. 

Další novinkou, kterou web edalnice.cz přináší, je průvodce nejčastějšími životními situacemi spojenými s dálniční známkou. Motoristům poskytne srozumitelný návod, jak postupovat, pokud se v některé ze situací ocitnou. Řidiči se například dozví, jak a kde ověřit platnost dálniční známky, nebo co dělat, když ztratí potvrzení o úhradě a potřebují ho znovu získat.

Nejvyšší letošní zátěží prošel systém elektronické dálniční známky na přelomu ledna a února, kdy velkému počtu řidičů skončila platnost roční e-známky, a tak si pořizovali novou. V loňské prodejní špičce se od počátku prosince 2020 do konce února 2021 prodalo 2,5 milionu elektronických dálničních známek. Letos to ve stejném období bylo přes 2,1 milionu.

Související obsah

​Jen během pondělí 31. ledna se prodalo 84 793 e-známek v hodnotě více než 119 milionů korun. Průměrný prodej v rámci roku je přibližně 5 tisíc známek za den.

Deset dní před koncem platnosti roční známky zasílá systém upozornění těm řidičům, kteří si nastavili, že notifikaci chtějí dostat. Nejvíce lidí do e-shopu přistupuje přes mobilní telefon (72 procent), 27 procent nakupujících používá počítač a pouhé jedno procento tablet.

Známka je kromě e-shopu k dostání i na pobočkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil a v samoobslužných kioscích v příhraničních oblastech a před některými vjezdy na úseky zpoplatněných komunikací.

Jak probíhá jejich kontrola, zjišťovala v lednu reportérka TN LIVE Petra Staňová:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události