Ekonomika

Zdražování se nevyhne ani pneumatikám. Problémy má celý svět

Řidiče automobilů čeká další rána. Ekonomové varují, že zdražování se dotkne i pneumatik, které se mohou stát celosvětově nedostatkovým zbožím. Může za to hned několik faktorů, například epidemie covidu v Číně, zdražování kaučuku a problémy s dovozem jedné z důležitých surovin pro výrobu gumy.

Kdo má automobil, na toho se v posledních letech sype jedna špatná zpráva za druhou. Nedostatek čipů, předražená močovina, roční čekací lhůty na vozy, raketové zdražení ojetin, pohonné hmoty za 45 korun na litr a nyní pneumatiky. I ty mají zdražit.

"Myslím si, že to může jít až k 25 procentům. Rostou ceny těch důležitých komodit, hlavně sazí a kaučuku," uvedl ekonom Lubor Lacina. Po dlouhé době luxusu v globalizovaném světě poznáme, jak to vypadá, když se roztrhne pavučina ekonomických vztahů. Pneumatiky jsou podle ekonomů vzorovým příkladem.

Klíčovým producentem surového kaučuku je Thajsko, kde už vzrostly ceny suroviny téměř o polovinu. Další náklady zvyšuje epidemie covidu v Číně, která brzdí přepravu. Třetím problémem je hlavní plnivo pneumatik, kterým jsou průmyslové saze. Více než třetinu jich dodává Rusko.

Související obsah

"Ceny zimních i letních pneumatik šly nahoru o šest procent," sdělil jednatel pneucentra Robert Šálek. Nedostatek surovin pozná gumárenský průmysl až po vyčerpání zásob. Automechanici už teď pozorují, že pro řadu lidí se auto stává zbytečným luxusem.

Někteří řidiči kvůli cenám paliva přesedlali na hromadnou dopravu a auto si šetří jen pro případ nouze. Válka na Ukrajině může způsobit kolaps automobilového průmyslu v celé Evropě. Tamní továrny dodávají díly pro výrobu, například kabelové svazky. Jen Škoda Auto má v napadené zemi 13 dodavatelů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události