Domácí

Ministerstvo dopravy chystá změny: Za volant už od 17 let a tvrdé tresty za mobily

Ministerstvo dopravy chystá změny: Za volant už od 17 let a tvrdé tresty za mobily
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Velká novela silničního zákona se chystá už několik let, současný ministr dopravy Martin Kupka ji chce konečně dotáhnout. Změny by měly platit od roku 2024. Tady jsou ty nejzásadnější.

Nehody, začátečnické chyby a mnohdy i agresivní chování mladých či nezkušených řidičů patří k největším nešvarům českých silnic a ministerstvo dopravy už několik let vymýšlí, co s tím. Od roku 2024 by mohly začít platit některé zásadní změny.

Řidičák na zkoušku

I o řidičském průkazu na zkoušku se diskutuje dlouho. Jak by nakonec měla novinky fungovat? Zkušební řidičák by dostal každý absolvent autoškoly bez ohledu na jeho věk. Platil by podmíněně dva roky.

Jakmile by se jeho držitel dopustil závažného přestupku, musel by do autoškoly zpátky, aby absolvoval školení či prevenční kurz a znovu také přezkoušení.

Stejně se má postupovat ve chvíli, kdy začínající řidič posbírá za svoje řidičské chyby určitý počet trestných bodů. Diskutovat se ještě bude o hranici - současný ministr dopravy Martin Kupka je spíš pro to, aby pro začátečníky byla stejně vysoká jako pro běžné řidiče, tedy 12 bodů. Někteří oponenti ale preferují spíš poloviční počet bodů. S tím ostatně počítal i předchozí návrh novely.

Související obsah

​"Mladí řidiči se výrazným způsobem dle statistik podílí na nehodách se závažnými důsledky. Toto opatření by mělo mladé řidiče odrazovat od nebezpečné jízdy a nechat jim časový úsek na to, aby se takzvaně "vyjezdili"," zdůvodnilo ministerstvo dopravy.

Za volant už od 17 let

Zdánlivě proti tomu jde další chystaná novinka - ministerstvo chce umožnit mladým řidičům, aby mohli za volant už od 17 let. Ovšem pouze za přítomnosti zkušeného a bezúhonného dozoru.

Tím by mohl být rodič nebo instruktor. Měl by mít najezděno víc než 10 let bez záznamu v bodovém rejstříku řidičů.

Začátečníci by tak v prvním roce měli vedle sebe někoho, kdo je upozorní na chyby a rizika v reálném provozu.

Přísnější tresty

Ministerstvo dopravy potvrzuje i ambici zpřísnit postihy za některé přestupky, například při výraznějším překročení rychlosti, vjezdu na železniční přejezd v době, kdy svítí výstražná světla nebo při držení telefonu za jízdy. Z to by hrozily čtyři trestné bodu místo současných dovu a také až 4000 korun pokuty.

Související obsah

​Snížení pokut

Za jiné přestupky by se měly tresty naopak snížit. Jde o bagatelní chyby, jako je jízda s nerozsvícenými světly přes den nebo špatné parkování.

Přehlednější bodový systém

I o tomhle se mluví řadu let: bodový systém má být přehlednější. Ze současných pěti kategorií mají vzniknout tři sazby – za dva, čtyři a šest trestných bodů. Přestupky mají být rozděleny podle toho, jak jsou nebezpečné.

Digitalizace služeb pro řidiče

Ministerstvo dopravy chce pokračovat v digitalizaci dalších agend a služeb pro řidiče, aby se daly řešit online. "To je něco, co lidé opravdu pocítí a co jim usnadní život. Rozšíříme digitální služby spojené s řidičákem i registrací vozidel. Už nebudeme muset doma schraňovat velké zelené plachty technických průkazů, postačí podívat se do registru. Díky nové digitální technické mapě zvládneme lépe koordinaci stavebních prací a všech uzavírek," slibuje Kupka.

Související obsah

​Kdy začnou změny platit?

Ministr dopravy chce veřejnost informovat včas a s předstihem. Změny by podle něj měly začít platit od roku 2024.

Ministerstvo plánuje i další změny, s řidičákem skupiny B budou mít šoféři víc možností - podívejte se v reportáži:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události