Za volantem

EU chce novou dálniční známku pro všechny. Jaká bude platnost a kolik by měla stát?

Evropský parlament schválil zajímavý plán –⁠ od roku 2024 by měla ve všech členských státech platit univerzální jednodenní dálniční známka. Podle europoslanců by to mohlo výrazně zjednodušit cestování autem po Evropě.

Všechny státy EU, které vybírají za dálnice formou předplacených kupónů, by měly zavést jednodenní dálniční známku pro osobní auta s jednotnou maximální cenou. S takovým plánem počítá nová směrnice EU. Pomohlo by to prý cestovnímu ruchu.

Čtyřiadvacetihodinové evropské známky mají být zavedeny nejpozději do roku 2024. Budou elektronické a cenově zastropované, aby byly dostupné i pro občasné řidiče.

Známka má snížit náklady za tranzit přes některé země, kde je dnes nutné si i kvůli průjezdu kupovat několikadenní známky, jako třeba u nás, na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku nebo ve Slovinsku.

Podle plánu EU by musely známku zavést všechny členské státy, které pro placení mýta využívají časové kupóny v jakékoliv formě. "Nová směrnice státům nepřikazuje dálnice zpoplatnit. Pokud se ale pro zpoplatnění rozhodnou, musí ho nastavit podle schválených evropských pravidel," komentoval směrnici mluvčí europarlamentu Gediminas Vilkas.

Související obsah

​České ministerstvo dopravy se zatím zavedení jednodenní známky bránilo, ačkoliv po ní mnozí řidiči volali. Zavedení známky by se podle resortu nevyplatilo a cena by nebyla o moc výhodnější než současná desetidenní elektronická známka.

Podle dopravního analytika Jozefa Drahovského, kterého oslovila slovenská televize Markíza, by ale zavedení jednodenní známky mělo být bezproblémové. "Nemusíme čekat na konečný termín, který nám dala Evropská unie," podotýká Drahovský.

Související obsah

​Stát, který vybírá mýtné elektronicky, by podle něj zvládl zavést jednodenní evropskou známku do měsíce a za minimální náklady. Větší problémy se zavedením evropské dálniční známky budou mít země, kde se stále používají klasické vylepovací dálniční známky.

Cena by se podle Drahovského měla pohybovat kolem 10 eur, tedy kolem 250 korun. Europarlament počítá s tím, že by se za denní známku neplatilo víc než 9 % hodnoty ročního kupónu, což by u nás v současnosti vycházelo na maximálně 135 korun. Už na příští rok se ale v Česku chystá zdražování stávajících známek…

Související obsah

​Evropská směrnice počítá i se zvýhodněním ekologických aut, respektive znevýhodnění starších vozů se spalovacím motorem neodpovídajícím novějším emisním normám. Jejich majitelé by za evropskou dálniční známku zaplatili víc než majitelé elektromobilů a hybridů s emisemi do 50g CO2/km.

Vybrané poplatky by měly jít na stavbu a údržbu silnic v celé Evropské unii.

Členské státy by také měly do osmi let zrušit dálniční známky pro kamiony a autobusy a nahradit je mýtným, ve kterém budou zohledněny skutečně ujeté kilometry. Takový systému už ale většina států EU požívá. V Česku bylo elektronické mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny zavedeno v roce 2007. I sazby u nákladních aut a autobusů pak mají zohledňovat i emise CO2. Podle EU to lépe zohledňuje přístup, že větší znečišťovatelé mají platit více.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události