Domácí

KVÍZ: V autoškolách přibudou další nové otázky. Vyzkoušejte si, zda byste u testu prošli

Na začátku června přibude do závěrečných testů v autoškolách další sada nových otázek. Zaměří se ještě víc i na předvídání a bezpečnou jízdu v provozu s jeho nejzranitelnějšími účastníky: motorkáři, cyklisty a chodci. Poprvé je kromě animací doprovodí i videa, které mají budoucí řidiče víc připravit na reálné situace v provozu. Vyzkoušejte si, jak byste si s novými otázkami poradili.

Ministerstvo dopravy a asociace autoškol představují novou sadu 32 otázek pro budoucí řidiče. Do závěrečných zkoušek budou zařazeny od 5. června.

"Textovou i audiovizuální formou budou ještě lépe představovat budoucím řidičům běžný provoz, ve kterém se budou moci již zakrátko po složení zkoušky pohybovat. Nově nebudou chybět ani plnohodnotná videa, například s pohybujícími se chodci, takže zase celý systém posouváme dál," popisuje ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy ČR Stanislav Dvořák.

Nové otázky mají zohlednit i aktuální témata jarní a letní sezóny, kdy se řidiči na silnicích častěji setkávají s motorkáři, cyklisty či chodci. "Pamatujeme tak například na situace, kdy je potřeba se před otevřením dveří zaparkovaného auta dobře podívat do zpětného zrcátka, abychom neohrozili projíždějícího cyklistu či připomínáme zákonitosti záchranářské uličky," představuje novou sadu otázek předseda asociace autoškol Aleš Horčička.

​​​Nové otázky jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Aktuální sada je už třetí v pořadí. Celkem jde o 100 nových textových a 20 animovaných dopravních otázek, které jsou postupně nasazovány do ostrých testů.

Nové otázky s videem nebo animací najdete na následujících odkazech:

Otázka číslo 1 - ZDE

Otázka číslo 2 - ZDE

Otázka číslo 3 - ZDE

Otázka číslo 4 - ZDE

Otázka číslo 5 - ZDE

Otázka číslo 6 - ZDE

Novou generaci otázek si můžete vyzkoušet kompletně také na webu noveotazky.cz. Celá sada otázek, včetně těch původních, je pak dostupná ve veřejné části aplikace ministerstva dopravy - ZDE.

Začlenění nových otázek do systému zkoušek v autoškolách zajišťuje státní podnik Cendis, který provozuje příslušnou aplikaci eTesty a technicky zajišťuje její chod.

"Dynamické video sekvence, které velmi realisticky zobrazují situace, s nimiž se řidič v provozu může setkat, jsou v eTestech novým typem otázek. Systém jsme tak museli rozšířit o několik možností jejich zobrazení," vysvětluje ředitel Cendis Jan Paroubek. 

Související obsah

​V rámci cvičného testu se dá k videu vrátit zpátky, ale vždy je třeba ho shlédnout celé, aby bylo možné zadat či změnit odpověď. "Chtěli jsme se tak co nejvíce se přiblížit reálné dopravní situaci, kdy řidič v provozu nemá možnost zastavit čas, vrátit se a rozhodnout se jinak, správně," dodává Paroubek.

Související obsah

​Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky. S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičák.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události