Za volantem

Experti testovali řidiče zdánlivě jednoduchou křižovatkou. Řadu z nich řešení zaskočilo

Experti testovali řidiče zdánlivě jednoduchou křižovatkou. Řadu z nich řešení zaskočilo
Zdroj: ADAC

Oba mají zelenou a oba zatáčejí do stejné ulice – jeden zleva, druhý zprava. V jakém pořadí projedou křižovatkou? Nebo snad mohou oba najednou, protože se každý zařadí do jiného pruhu? Takové otázky si na řidiče připravili experti z německého autoklubu ADAC. Mnozí řidiči odpověděli špatně. Jak byste křižovatku vyřešili vy?

Na obrázku, který zveřejnil ADAC, je jednoduchá křižovatka dvou silnic. Chyták je v tom, že jedna silnice má v každém směru jízdy jen jeden jízdní pruh, zatímco druhá má v jednom směru jízdy pruhy dva. Test německého autoklubu ukázal, že řada řidičů si s takovou situací neumí poradit.

Zásadní otázka je – mohou obě auta zatáčet současně?

"Obě auta pojedou najednou. Každý se musí při odbočování držet ve svém pruhu a nemůže pruh jen tak změnit," odpověděl jeden z motoristů pod obrázkem na facebookovém profilu ADAC. Podobných odpovědí se sešlo docela dost. Ale jsou špatně…

"Auto číslo 2 odbočující vpravo pojede jako první a může si vybrat jeden ze dvou pruhů, má přednost. Auto číslo 1, které zatáčí doleva, musí počkat," upozorňuje ADAC.

A potvrzuje to i dopravní expert Roman Budský. "Řidič odbočující vpravo si může vybrat, do jakého pruhu najede. Druhý řidič odbočující z protisměru vlevo s tím musí počítat a chovat se tak, aby nikoho neohrozil," říká předseda expertní rady Platformy vize 0. "Na takových křižovatkách opravdu mnoho řidičů chybuje," podotýká.

Související obsah

​Mnozí řidiči si skutečně myslí, že na křižovatce, za kterou je silnice rozdělená na dva pruhy, mohou jet obě auta současně – vozidlo odbočující vpravo pojede za křižovatkou pravým pruhem a vozidlo odbočující vlevo zase tím levým. Omyl! Nic takového pravidla neříkají.

Pro jistotu tedy ještě jednou: Řidič auta číslo 2 má právo si vybrat, kterým pruhem bude za křižovatkou pokračovat. Je sice logičtější, že pojede pravým pruhem, ale žádné pravidlo ho k tomu nenutí.

Řidič auta číslo 1 mu musí dát přednost a rozhodně si nemůže levý pruhu nějak vynucovat, protože na něj nárok opravdu nemá. Najet do něj může až ve chvíli, kdy to dopravní situace dovolí a on si bude jistý, že nikoho neohrožuje.

Jiný případ je, když má křižovatka více jízdních pruhů před i za místem odbočení. Jak se chovat na dalších typech křižovatek, si přečtěte v tomto článku:

Související obsah

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události