Domácí

Srážených zvířat u silnic výrazně přibylo, opravy se prodražují. Na co si dát pozor?

Srážených zvířat u silnic výrazně přibylo, opravy se prodražují. Na co si dát pozor?
Srážka se zvěří | Zdroj: Policie ČR

Od loňského října do letošního března se na domácích silnicích podle policejních dat střetlo se zvěří 7225 řidičů. Meziročně je takových nehod o 25 % víc a jde tak o nejvyšší číslo za zimní období od roku 2018. Jedna srážka se svěří tak vychází zhruba na každý 6,2 kilometr českých silnic, nehody za sebou zanechaly škody přesahující 330 milionů korun. Vyplývá to z aktuálního SRNA indexu, který každoročně vydává Generali Česká pojišťovna spolu s Centrem dopravního výzkumu (CDV).

Provoz na českých silnicích se už koncem loňského roku vrátil více méně do normálu. Tuto situaci odráží i čísla, která se týkají srážek se zvěří. Meziročně je jich o čtvrtinu více. Zároveň jsou ale statistiky nejhorší od roku 2018.

Policie evidovala od loňského října do letošního března (včetně) celkem 7225 srážek se zvěří. Započítány navíc nejsou nehody z jižních a západních Čech, kde se srážky se zvěří už řadu let nevykazují.


Nejvíce nehod se zvířaty se ve sledovaném období odehrálo ve středních Čechách (1635), na Ústecku (1028) a na Vysočině (885). Vezmeme-li však v potaz délku silniční sítě, je nejpravděpodobnější srážka se zvěří v Praze a ve Zlínském kraji.

Nejrizikovější silnice je z tohoto pohledu aktuálně u Litvínova. Na úseku o 305 metrech se stalo 14 nehod se škodami skoro půl milionu korun. Tohle jsou aktuálně tři nejhorší úseky v Česku:

Zdroj: Generali ČP

​V zimním období je proti létu střetů se zvěří nepatrně méně. To reflektují i výše škod napříč kraji. Za sledované období jejich součet - vycházející z odhadů Policie ČR - dosáhl 339 milionů korun.

Škoda na zdraví, životě a majetku na jeden kilometr silnic je nejvyšší v Praze (30 357 korun). S odstupem následují Zlínský kraj (10 658 korun) a Vysočina (9 666 korun).

Nejvyšší účty se vyplácí za nehody se zvěří vzniklé ve středních Čechách – jde o téměř 84 miliónů korun. Což je dáno i tím, že tento kraj má suverénně nejhustší silniční síť (9 638 km). Co do absolutní výše škod ho následují Vysočina (49 milionů) a Ústecký kraj (38,6 milionů).

Související obsah

​"Ve sledovaném období nedošlo v souvislosti se střety se zvěří ke smrtelné nehodě, po níž zůstávají škody na úrovni i desítek milionů korun. Přesto nehody se zvířaty přinesly jedno těžké a 33 lehkých zranění," komentuje situaci Michal Bíl z CDV.


Generali Česká pojišťovna denně s motoristy řeší zhruba 25 škod po střetu se zvířetem. A náklady na opravy neustále rostou. "Průměrná škoda v tuto chvíli dosahuje téměř 45 tisíc korun.

Zdroj: Generali ČP

​Následky menších nehod jsou obvykle řešeny z připojištění střetu se zvěří, ty vyšší pak z havarijního pojištění," vysvětluje Patrik Nauš, senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel v Generali České pojišťovně.

Výjimkou nejsou případy, kdy účet za opravu vozidla dosahuje několika stovek tisíc korun. Typicky jde o SUV, které porazí divoké prase nebo jelení zvěř. Vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech v podstatě soustavně rostou ceny náhradních dílů, lakýrnických a dalších prací, budou i náklady na opravy stále vyšší.

Související obsah

​"I nadále platí, že až 80 % sražené zvěře představují srny a srnci. Do budoucna očekáváme, že by mělo dojít k nárůstu srážek s prasetem divokým," upozorňuje na začínající "hlavní sezónu" Michal Bíl. 


Počet srnčí zvěře u silnic se navíc bude zvyšovat, protože mezi červencem a srpnem jsou srnci v říji. "Srnčí zvěř se pohybuje na relativně malém prostoru. Zvířata překračují komunikace poměrně často. Ne vždy jsou úspěšná. Pokud žijí v blízkosti komunikací, což je v naší krajině s hustou silniční sítí spíše pravidlem, rizikové situace se tak opakují," varuje Bíl.

Související obsah

​Ze statistik jasně vyplývá, že riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. Jsou to právě pozdní noční a brzké ranní hodiny, kdy počet střetů dramaticky roste. Absolutně nejhorší je celoročně období kolem 22. hodiny.

Co dělat po střetu se zvířetem?


1/ Zapněte výstražná světla, a pokud to dovolí situace, ihned postavte na silnici varovný trojúhelník. Řádné označení místa dopravní nehody považují dopravní policisté z pohledu bezpečnosti za naprostý základ.

2/ Došlo-li ke zranění posádky, volejte záchrannou službu na lince 155. Jakmile to půjde, kontaktujte Policii ČR na lince 158. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará.

3/ Kontaktujte asistenční linku pojišťovny. Případně využijte Linku pomoci řidičům – 1224. Když tomu nebude nic bránit, následky srážky pro pojišťovnu vyfoťte nebo pořiďte video. Pojišťovna zařídí rovněž odtah nepojízdného vozidla.

4/ Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože může způsobit zranění pro změnu ona vám.

5/ V žádném případě není možné si sraženou zvěř ponechat! Právo manipulace mají myslivci. Ponechání si zvířete by z pohledu zákona mohlo být hodnoceno jako pytláctví.

Konec srážek aut se zvěří? Na jihu Čech instalují speciální plašiče:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události