Domácí

Obchvat Havlíčkova Brodu je v ohrožení. Soud zrušil stavební povolení

Rozestavěný obchvat Havlíčkova Brodu na trase Kolín - Jihlava přišel o stavební povolení. Zrušil ho soud, který tak vyhověl návrhu jednoho z místních obyvatel a vlastníka pozemků. V pátek se na místě rozhodovalo o tom, jaké části stavby mohou pokračovat a jaké už ne.

V některých částech obchvatu Havlíčkova Brodu se práce už úplně zastavily. Jinde se připravuje zakonzervování jeho částí. "Určí se, které práce musí být zastaveny, a které naopak musí pokračovat, aby se zamezilo případným škodám," vyjádřila se mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Soud vyhověl návrhu farmáře Miroslava Hrtúse, kterému stát před několika lety vyvlastnil pozemky pod obchvatem. Obě strany se tehdy nedomluvily na výměně pozemků. "Ocenění bylo 200 tisíc v můj neprospěch, což pro mě nebylo akceptovatelné, a tím byl zahájen proces vyvlastnění," postěžoval si pan Hrtús.

Související obsah

​Pozastavení práce každopádně ohrožuje plánované dokončení obchvatu. Ten by měl být hotov na konci příštího roku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se teď ještě na poslední chvíli snaží s farmářem domluvit.

"Cíl je jasný –⁠ přimět stěžovatele stáhnout námitky od soudu, a tím umožnit, abychom znovu získali stavební povolení," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Jenže to může trvat i několik měsíců.

Stavba čtyři kilometry dlouhého obchvatu začala v roce 2020. Vyjde na skoro dvě miliardy korun.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události