Domácí

Nehod seniorů přibývá. Ministerstvo chce pro ně přísnější tresty

Dlouhodobé statistiky ukazují, že počet nehod seniorů narůstá. Starší lidé můžou mít horší reflexy a orientaci. Poslední případ z Brna, kde vjel šestaosmdesátiletý důchodce na dvouproudé silnici do protisměru a čelně naboural do jiného auta, je toho důkazem. Ministerstvo dopravy chce pro nejstarší řidiče zavést přísnější tresty.

Hlášení, že se na výpadovce z Brna srazila čelně dvě auta, policisty překvapilo. Na dvouproudé silnici se většinou jezdí v jednom směru. Šestaosmdesátiletý důchodce měl obrovské štěstí, že řidička v protisměru stihla alespoň přibrzdit.

"Viník nehody řekl, že se spletl při výjezdu z obchodního centra a najel do protisměru," řekl televizi Nova mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek. Než si uvědomil chybu, čelně naboural. Případ jen potvrzuje to, co policisté dlouhodobě sledují ve statistikách. Počet nehod způsobených seniory dlouhodobě narůstá.

"V tom postcovidovém období už je opět pozvolný nárůst," potvrdil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související obsah

Důvodem je hlavně vyšší počet seniorů v populaci. Často jsou navíc přesvědčení o tom, že jejich řidičské schopnosti jsou vynikající. Tragické nehody z posledních let potvrzují opak – jen namátkou – senior v protisměru na D1, senior v protisměru na D10 a nehoda důchodce, který vjel pod vlak.

​"Obecně jsou jednou z ohrožených skupin na našich silnicích, a to s ohledem na určitá fyziologická specifika, například pomalejší reakční dobu," upozornil mluvčí prezidia.

Řidiči mají po dovršení pětašedesáti let povinnost podstupovat pravidelné lékařské prohlídky. Ministerstvo dopravy si teď chce na seniory došlápnout. Pokud je policisté zastaví bez potvrzení o lékařské prohlídce, mohli by dostat až 25 tisíc korun pokutu a rok a půl zákaz řízení. Novela bodového systému se chystá už sedm let – původně měla platit od letošního roku, ale schválení je zatím v nedohlednu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události