Domácí

Zaviní víc srážek cyklisté, nebo řidiči? 5 nejrizikovějších míst v Česku

Zaviní víc srážek cyklisté, nebo řidiči? 5 nejrizikovějších míst v Česku
Nehoda cyklisty | Zdroj: TV Nova

Cyklistická sezona nabírá na obrátkách. Roste nejen počet cyklistů na silnicích, ale i množství nehod. A poroste nepřetržitě až do července, kdy každý rok kulminuje. Jednou z nejčastějších příčin srážek motoristů s cyklisty je podle analýzy Portálu nehod nedání přednosti v jízdě. Kde a kdy je riziko největší?

Loni policie vyšetřovala 4 163 střetů cyklistů s motorovými vozidly. "Rok předtím, kdy vrcholila takzvaná covidová cyklistika, to bylo 4 306 nehod. Přičemž nehod zaviněných cyklisty bylo loni 70 % a řidiči zavinili 30 % z celkového počtu střetů," uvádí Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů.

Obecně počet nehod v průběhu roku od jara strmě roste a kulminuje většinou v červenci, který je podle Portálu nehod pro cyklisty nejnebezpečnějším měsícem v roce. Minulý rok se v červenci stalo 679 nehod.

Z analýzy Portálu nehod vyplývá, že u nehod zaviněných cyklistou je nejčastější příčinou nezvládnutí řízení kola a nevěnování se plně jízdě (65 % nehod). Druhou nejčastější příčinou je pak nedání přednosti (18 % ze všech nehod).

Související obsah

U nehod, které zavinil řidič auta, je nejčastější příčinou nedání přednosti (44 %) a nevěnování se plně řízení vozu (38 %).

"Velkou roli u příčiny nehody zaviněné cyklistou hraje jeho věk. Děti a mladí cyklisté do 24 let zaviní 29 % nehod nedáním přednosti v jízdě. Naproti tomu u dospělých cyklistů je nedání přednosti příčinou jen u 12 % nehod, které způsobí. Je zřejmé, že řidičská zkušenost a znalost dopravních předpisů pomáhají dospělým cyklistům lépe zvládat dopravní situace," říká Marek Sibal, datový analytik Portálu nehod.

​Na celkovém počtu nehod mají největší podíl nehody cyklistů s automobily ve Zlínském (8,8 %), Olomouckém (8,4 %) a Jihočeském kraji (8 %). Naproti tomu v Praze je to 1 %.

A jaká jsou nejnebezpečnější místa v ČR podle počtu nehod motoristů s cyklisty a podle výše škody odhadnuté Policií ČR? Podle dat Portálu nehod jde o rušné křižovatky v centrech měst.

Nejrizikovějším místem pro cyklisty je rušná křižovatka v centru Brandýsa nad Labem před městským úřadem, kde se "potkává" Masarykovo a Komenského náměstí. Navíc je to blízko od turisticky oblíbeného zámku, takže je v místě hustý provoz automobilů, cyklistů i chodců. Ve spojení s nepozorností a nerespektováním přednosti v jízdě jsou pak výsledkem střety automobilů a cyklistů s odhadnutou škodou za poslední dva roky ve výši 170 000 korun.

Související obsah

​Druhým nejrizikovějším místem pro cyklisty u nás je křižovatka Boleslavské třídy, která slouží jako výpadovka z centra směrem na Mladou Boleslav, a ulic V Kolonii a Ferdinanda Schulze v Nymburku. Za nehodami opět stojí frekventovaný provoz a nerespektování přednosti v jízdě.

Rájem cyklistů je také jižní Morava. Čilý cyklistický dopravní ruch se však pojí i s nehodami. Třetím nejrizikovějším místem v ČR je tak podle Portálu nehod poměrně komplikovaná křižovatka ulic Národních hrdinů, Sovadinova, Na Pěšině a Lidická na předmostí Dyje v Břeclavi.

Na čtvrtém místě je Opava a její kruhový objezd na křižovatce ulic Nákladní, Rybářská a Oblouková poblíž obchodního centra v nákupní zóně.

Poslední z pětice nejrizikovějších míst je olomoucká křižovatka vytížené dvouproudé vozovky u ulic 17. listopadu, třídy Kosmonautů a Wittgensteinova.

​Další nebezpečné oblasti najdete v záložce Mapa rizikových míst v Portálu nehod, která zobrazuje přehled nejvíce rizikových míst podle počtu nehod za posledních 24 měsíců, a to jak v celé ČR, tak v jednotlivých krajích.

"Zobrazit je možné riziková místa i podle příčiny nehody: vysoká rychlost, předjíždění, srážka se zvěří a nyní nově i nehody s cyklisty. Znalost rizikových míst a větší opatrnost řidičů, pokud jimi projíždějí, mohou přispět k větší bezpečnosti na silnicích," upozorňuje Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která Portál nehod provozuje.

Z dostupných dat se dají poznat i rizikové dny. Vůbec nejhorší statistky jsou ty páteční. V tento den se od roku 2010 stalo 7 531 nehod cyklistů s motoristy.

Lidé v produktivním věku (18–59), kteří na kola nejčastěji usedají během víkendových výletů, pak mají nejvíce nehod v sobotu. Naproti tomu děti (do 18 let) a starší lidé (60+) nejčastěji bourají ve čtvrtek a pátek.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události