Domácí

Absurditou roku je boční odstup při předjíždění cyklisty. Souhlasíte?

Absurditou roku je boční odstup při předjíždění cyklisty. Souhlasíte?
Zdroj: TV Nova

Měla to být cesta, jak ochránit cyklisty na silnicích. Jenže je z toho absurdita roku. Alespoň podle hlasování v tradiční anketě, kterou každoročně vyhlašuje organizátor soutěží Firma roku a Živnostník roku. Souhlasíte s názorem podnikatelů?

Od začátku roku platí na silnicích nové pravidlo –⁠ poslanci v novele silničního zákona nařídili řidičům předjíždět cyklisty s bočním odstupem minimálně 1,5 metru. Pokud to nedodrží, hrozí jim pokuta až 2 000 korun.

Podobná úprava platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku. Ale u nás se proti postavila řada dopravních expertů a nesouhlasily s ní ani senátní výbory. Přesto novela prošla.

V úterý se stala "vítězem" ankety Absurdita roku 2022, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR. Podle hlasujících je pravidlo nesmyslné hlavně proto, že není možné rozestup vymáhat.

Související obsah

​"Jak přesně tuto vzdálenost odhadnout? Není jasné, jak se bude povinnost vymáhat, když bude vzdálenost třeba jen 1,3 nebo 1,4 metru," píšou organizátoři ankety, která probíhá v rámci vyhlašování podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.

​"Paradoxně novela zároveň zavádí, že cyklista nemusí využít jízdní pruh pro cyklistu. Není zřejmé, jak by se případně posuzovala jízda cyklisty na pozemní komunikaci, a nikoliv po zvláštním jízdním pruhu. Nelze rozumně odůvodnit, proč nemá zpřísněné podmínky i cyklista. Jde o nevyvážená, sotva vymahatelná a z hlediska logiky jen obtížně odůvodnitelná ustanovení," dodávají organizátoři.

Související obsah

​V anketě veřejnosti s nimi souhlasili nejen podnikatelé. Pravidlo je podle nich ještě absurdnější než zákaz zaměstnávat manžela či manželku nebo elektronická evidence tržeb (EET), které se v anketě umístily na druhém a třetím místě.

Pravidlo o předjíždění cyklistů do ankety nominovala Hospodářská komora ČR, které vadí dopad na profesionální řidiče a firmy: "Řidiči motorových vozidel – tedy také všichni řidiči z povolání, dopravci, spediční firmy nebo rozvážkové služby – nesmějí předjíždět, pokud by nedodrželi bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty."

"Stát a úředníci by neměli svými absurdními nápady firmám a živnostníkům házet klacky pod nohy. Za zásadní považuji používání logického uvažování a zdravého rozumu a jeho přenesení do praxe při formování podnikatelského prostředí," sdělil viceprezident Hospodářské komory ČR Roman Pommer.

Související obsah

​Cílem ankety je přispět k odstranění zbytečných zákonů a vyhlášek, což se během její existence i několikrát podařilo. Vloni bylo Absurditou roku vyhlášeno zavírání malých obchodů během pandemie koronaviru.

Jak hájil novelu její autor? Co na ní říkali cyklisté, řidiči a experti? Podívejte se v loňské reportáži:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události