Domácí

VIDEO: Předjíždění v zatáčce a na plné čáře. Řidič rapidu ohrozil několik lidí

Předjíždění přes plnou, dokonce i dvojitou, čáru a v zatáčkách –⁠ toho se dopustil neznámý řidič mezi Pardubickým a Olomouckým krajem. Jeho hazardování zachytil na videu jiný šofér, který ho při porušování předpisů přistihl hned v několika úsecích. V jednom případě chybělo jen málo k dopravní nehodě.

Každoročně se v Česku stane mnoho nehod, které jsou důkazem toho, že zbrklost se na silnicích nevyplácí. Přesto řada řidičů stále riskuje své i cizí životy, aby ušetřili pár vteřin. To je případ i šoféra rapidu, kterého minulý týden natočil čtenář TN.cz na silnici mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí.

Několikrát ho zachytil, jak předjíždí na plné čáře. V jednom případě vjel do předjížděcího pruhu v protisměru, v jiném ho od chvátání neodradila ani dvojitá plná čára. Do předjíždění se pustil dokonce i před prudkou zatáčkou a chybělo málo, aby se střetl s autem v protisměru.

Související obsah

​Právě tato situace, která je na videu zachycena jako druhé ze tří zakázaných předjíždění, byla podle dopravního experta Romana Budského nejnebezpečnější. "Byla tam plná čára a levotočivá nepřehledná zatáčka, ve které se vynořilo auto. Byla to potenciální dopravní nehoda. Kdyby byl řidič v protisměru o vteřinku rychlejší, méně pozorný nebo by to byl podobný hazardér, tak by neměli vůbec šanci se minout. Byla jenom náhoda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo," popsal přestupek Budský.

I první situace na videu byla podle něj nebezpečná. "Řada kamionů, pravotočivá zatáčka, plná čára. Do té zatáčky rozhodně vidět není, řidič předjíždět nesměl. Byla to hra na náhodu. Kdyby se tam někdo vynořil, neumím si představit, co by s tím dělali. Nebylo tam vůbec místo, nebylo by kam uhnout. Takže to rozhodně bylo nebezpečné jednání a hrubé porušení silničních předpisů," konstatoval Budský.

Související obsah

​Třetí situace byla podle něj relativně nejméně nebezpečná. "Nikomu tam podle videa nevadil, nikoho neomezil, zřejmě měl velký rozhled a začal předjíždět o 200 metrů dříve, než měl. Ale ani v tomto případě nelze přivírat oko. S jídlem roste chuť, řidič může příště předjíždět už na centimetry. Postupem času získá falešnou sebejistotu a jednoho dne přijde rána a můžou tam být mrtví. Je to potřeba trestat v každém případě," zdůraznil expert.

Nedovolené předjíždění se podle něj obecně trestá přísně. Za kousky, které řidič rapidu převedl, se strhává sedm bodů, je za to pokuta pět až deset tisíc a hrozí odebrání řidičského průkazu na šest až dvanáct měsíců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události