Domácí

Tvrdá reakce na nehodu Dády. Ministerstvo už má plán přísnějších trestů

Herečka Dagmar Patrasová dopravní nehodou, po které odmítla dechovou zkoušku a policistům nechtěla ukázat ani řidičský průkaz, znovu spustila debaty o zpřísnění trestů za podobné přečiny. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) plánuje přísnější postih za odmítnutí testů. Odborníci volají po skutečně exemplárních trestech. Tvrdší tresty plánuje ministerstvo i pro ty, kteří tvrdí, že u sebe nemají řidičský průkaz.

Za odmítnutí testu na alkohol v Rakousku hrozí řidiči pokuta sto padesát tisíc korun a zákaz řízení. V Lucembursku až čtvrt milionu, ve Španělsku tři týdny veřejně prospěšných prací a ve Švýcarsku dokonce tři roky vězení.

Když Patrasová po nehodě na Vinohradech odmítla dechovou zkoušku, může dostat maximálně padesátitisícovou pokutu a zákaz řízení na dva roky. Připravovaná novela má sankce zpřísnit. Jenže podle některých odborníků ne dostatečně.

​"Někteří řidiči si prostě nedají pokoj, takže případné zpřísnění podmínek, ať už za odmítnutí dechové zkoušky, či jiné další sankce, jsou jednoznačně z naší strany vítané," řekl dopravní expert Lukáš Hutta.

Související obsah

​Pokud by se u řidiče prokázala hladina alkoholu nad jedno promile, může mu hrozit desetiletý zákaz řízení, a dokonce i tříleté vězení. Podle expertů je proto často výhodnější test na alkohol odmítnout.

"Tady je skutečně velký, markantní rozdíl mezi tím možným postihem. Pakliže mi prokáží, že jsem byl hodně opilý, anebo že odmítnu a řeknu, že vám žádný vzorek nevydám," dodal dopravní expert Roman Budský.

"Pokud ty pokuty jsou nastaveny tak, že pro řidiče je snesitelné je uhradit, tak si myslím, že nějaké mírné zvýšení trestu asi nepovede ke kýženému účinku," uvedl psycholog Karel Humhal.

Související obsah

​Dáda Patrasová navíc policii nepředložila svůj řidičský průkaz. Díky tomu může řídit dál minimálně do doby, než bude její případ ukončen. To by měla změnit novela, která už je schválena.

"Podle této novely, pokud třeba řidič bude mít pozitivní vyšetření na přítomnost alkoholu, ale nepředloží řidičský průkaz, tak ho policista prohlásí za zadržený. Bude to mít stejné právní důsledky, jako kdyby ten řidičský průkaz fyzicky zadržel," upřesnil dopravní expert Robert Kotál.

Stejný princip již funguje s technickým průkazem. Ten může policista zadržet i ve chvíli, kdy ho řidič nemá u sebe. U řidičských průkazů by měl stejný systém začít platit v polovině roku 2025.

K tématu se v Televizních novinách vyjádřil ministr dopravy Martin Kupka: 

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události