Zahraničí

Slováci hlasovali, jak mají vypadat nová policejní auta. Podívejte se, co vybrali

Slováci hlasovali, jak mají vypadat nová policejní auta. Podívejte se, co vybrali
Současný design policejních aut na Slovensku. | Zdroj: Policie SR

Slovenská policie radikálně mění design. Zeleno-bílá služební auta mají odzvoněno, nahradí je nové vozy v modernějších barvách. O konečné podobě přitom mohla hlasovat veřejnost. Změna má být součástí postupné modernizace policejního sboru. V plánu jsou také nové uniformy, píše portál slovenské televize Markíza.

Přes 100 tisíc lidí hlasovalo na sociálních sítích o tom, jak budou vypadat nová policejní auta na Slovensku. Ze služebních aut totiž mizí zelená –⁠ nový design policejních vozů počítá s reflexními žlutě modrými barvami.

Policie zveřejnila tři verze, jak by mohla nová auta vypadat. Lidé hlasovali do nedělní půlnoci.

Návrhy nového designu policejních aut na Slovensku. | Zdroj: Policie SR

​"Na internetu se spustila taková debata, že jsou to barvy vlajky Ukrajiny, nejsou, je to lemon taková spíše do zelena, reflexní, vybrali ji odborníci, protože má velmi dobrou viditelnost, a modrá je barvou policie napříč více zeměmi Evropy," cituje prezidenta slovenského policejního sboru Štefana Hamrana portál TVNoviny.sk.

Související obsah

​Zvolenou kombinaci používají policisté i u nás. Vzhledem k tomu, že nový design počítá už se stříbrnou barvou karoserie, slovenská policie neplánuje přelepovat stávající auta, ale nové barvy dostanou pouze nově zakoupená vozidla.

Jaký design nakonec získal nejvíc hlasů? Slovenská policie zatím nezveřejnila oficiální výsledky, ale na sociální síti to lze snadno spočítat. Bylo to těsné, ale Slováci hlasovali pro styl, ve kterém převládá reflexní žlutá barva. Tento návrh získal přes 35 tisíc hlasů:

Vítězný návrh nového designu policejních aut na Slovensku. | Zdroj: Policie SR

​Zhruba o tisíc hlasů méně získal design, který je nejvíc podobný českým policejním vozům (na horním obrázku uprostřed). A na třetím místě zůstal asi nejodvážnější polep s pruhy ve žlutých plochách, pro který hlasovalo necelých 30 tisíc lidí.

​Policie má na Slovensku přibližně 2000 osobních aut a vozový park chce v nejbližší době výrazně obměnit, což má stát kolem 20 milionů eur (necelých půl miliardy korun). Až dvě třetiny současných aut jsou totiž podle policejního šéfa v bídném stavu.

Související obsah

​Slovenský policejní prezident předpokládá, že první auta v novém designu by se na cestách mohla objevit ještě letos. Nový design už nepočítá s nápisem Pomáhat a chránit.

Slováci chtějí do nových barev postupně obléknout i samotné policisty, v plánu jsou totiž také nové uniformy.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události