Za volantem

Slováci výrazně přitvrdí. Za rychlost i telefon za volantem budou brát řidičáky

Slováci výrazně přitvrdí. Za rychlost i telefon za volantem budou brát řidičáky
Zdroj: TV Nova

Za závažné porušení pravidel silničního provozu hrozí řidičům na Slovensku kromě pokuty i půlroční zákaz řízení. A seznam závažných prohřešků se má brzy rozšířit i o překročení povolené rychlosti nebo telefonování za volantem.

Pokud na Slovensku překročíte rychlost nebo budete za volantem používat telefon bez handsfree, můžete přijít na půl roku o řidičák. Závažným porušením pravidel má být překročení dovolené rychlosti už o 20 km/h v obci a o 30 km/h mimo obec.

Vyplývá to z novely zákona o silničním provozu, kterou ministerstvo vnitra předložilo do meziresortního připomínkového řízení, informoval slovenský Autobild.

V Česku jsou pravidla o něco benevolentnější. Řízení s telefonem v ruce stále patří mezi méně závažné přestupky –⁠ hrozí za to 2 body v rámci bodového systému a pokuta na místě do 1 000 korun.

Také překročení rychlosti v obci o 20 km/h a mimo obec o 30 km/h a víc patří mezi méně závažné přestupky. Řidičům za to hrozí 3 trestné body a pokuta na místě do 2 500 korun. Odebrání řidičáku na měsíc až půl roku hrozí řidiči až v případě, že stejný přestupek spáchá opakovaně během jednoho roku.

Související obsah

​Za vysoké překročení rychlosti se u nás bere až překročení limitu o 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec. Za tak závažný přestupek hrozí řidičům 5 trestných bodů, pokuta 5 000 až 10 000 ve správním nebo trestném řízení a také zákaz řízení na půl roku až rok.

Na Slovensku teď chtějí být přísnější –⁠ dané přestupky navrhl resort vnitra zařadit mezi porušení pravidel silničního provozu závažným způsobem. Novelizací zákona o přestupcích chce umožnit, aby se prohřešky mohly projednávat i ve správním řízení.

"(Správní orgán) následně může uložit i sankci zákazu činnosti a další opatření ukládaná při recidivě závažných porušení pravidel silničního provozu," přibližuje ministerstvo.

Související obsah

​"Dopravní policie často zveřejňuje záběry, kde řidiči doslova přeletí přes obec, přes přechod pro chodce v rychlosti 168 km/h a mimo obec i 240 km/h. Za takové agresivní a život ohrožující jednání uhradí pokutu, která je však neodradí od dalšího pokračování v rychlé jízdě," zdůvodňuje návrh slovenské ministerstvo vnitra.

Zároveň poukazuje na množství řidičů telefonujících za volantem, nastavujících si cestu v navigaci nebo řidiče kamionů, kteří za jízdy sledují notebooky.

Porušení této povinnosti je podle resortu druhou nejčastější pokutou, přitom její výše je maximálně 100 eur, tedy kolem 2 500 korun.

Pokud návrh novely projde, měla by začít platit od 1. května 2022.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události