Autoservis

Smrtící gumy? Goodyear po letech soudů stahuje z trhu přes 170 tisíc pneumatik

Smrtící gumy? Goodyear po letech soudů stahuje z trhu přes 170 tisíc pneumatik
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

O těchto pneumatikách se mluvilo jako o nejhorších, co kdy byly vyrobeny. Za jízdy se jim odděloval běhoun, tedy přesně ta část pneumatiky, která se stýká s vozovkou. A stala se celá řada tragických nehod. Společnost Goodyear přesto roky odmítala pneumatiky stáhnout z trhu, dělá to až teď, kdy s těmito pneumatikami už jezdí málokdo.

Goodyear oznámil, že stáhne z trhu přes 173 000 pneumatik G159, které byly původně určené pro dodávky, ale v Americe je začaly stovky lidí používat i na velkých obytných vozech. Pneumatiky byly roky spojovány s řadou nehod na silnicích, z nichž desítky skončily vážným zraněním nebo úmrtím.

Stávalo se totiž, že pneumatiky za jízdy náhle ztratily tlak, praskla jim bočnice nebo dokonce fatálně selhaly, když se z nich oddělil běhoun.

Pneumatiky začal prověřovat americký úřad pro bezpečnost v dopravě (NHTSA) v roce 2017. Výrobce velmi dlouho věděl, že pneumatika může být špatná, proběhlo několik soudních sporů, přesto ji Goodyear nikdy nestáhl, podotýká motoristický magazín Jalopnik.

Děje se to až teď. Poté, co americké regulační orgány pro bezpečnost automobilů formálně požádaly výrobce o jejich výměnu, doplňuje agentura Reuters.

Související obsah

​NHTSA letos v únoru požádal společnost Goodyear, aby pneumatiky definitivně stáhla, výrobce původně odmítl, ale teď konečně se stažením souhlasil. Ve svém prohlášení uvedl, že pneumatiky stahuje, "aby se vypořádal s obavami, že některé z těchto pneumatik mohou být stále na trhu nebo v provozu."

Konkrétně se jedná o pneumatiku Goodyear G159 v rozměru 275/70R22.5.

Vyráběly se od roku 1996 a poslední kusy společnost vyrobila už v roce 2003, tedy před 19 lety. NHTSA se přesto domnívá, že některé kusy mohou být stále v provozu. Goodyear uvedl, že na silnici jich zůstalo jen málo, pokud vůbec nějaké.

K odpovědnosti za nehody se přesto společnost nehlásí. Minulý týden vzkázala že "neexistuje žádná bezpečnostní vada" a že pneumatika splňovala všechny normy. Stažení pneumatik je tedy spíš jakýmsi vstřícným krokem.

Případné majitele pneumatik bude informovat speciální výzvou na svém webu, přes prodejce a výrobce obytňáků i na fórech věnovaných obytným vozům.

Související obsah

​Autorizovaní prodejci Goodyearu budou zmíněné pneumatiky, které jsou stále namontované na obytných vozech, zdarma měnit za jiné. Zároveň lidem poskytnou poukázku v hodnotě 60 dolarů na profesionální vážení. Zákazníci, kteří odevzdají pneumatiky nenamontované na autech, dostanou náhradu 500 dolarů (necelých 12 tisíc korun) za kus.

Výrobce a jeho právní zástupci tvrdili, že pneumatiky G159 nikdy nebyly z konstrukčního hlediska vhodné pro dlouhodobý dálniční provoz a že byly určeny pro menší doručovací dodávky, nikoliv pro velké obytné vozy.

NHTSA minulý týden uvedl, že údajné defekty pneumatik G159 byly předmětem 41 soudních sporů, které probíhaly mezi lety 1999 až 2016 a týkaly se i 95 případů úmrtí či zranění účastníků silničního provozu. Podle spotřebitelských organizací Goodyear v řadě sporů přistoupil k mimosoudnímu vyrovnání a zúčastněné strany přiměl tajit či zapečetit informace z vyšetřování.

Související obsah

​Úřad kvůli případu dokonce vytvořil speciální oddělení, které se prokázáním podílu pneumatik na nehodách zabývalo. Celkem obdrželo 10 stížností od zákazníků, dvě z nich se týkaly nehod. Agentura Reuters uvádí, že Goodyear samostatně nahlásil devět stížností týkajících se úmrtí a 13 případů, při kterých byl někdo zraněn.

Mediálně je asi nejznámější případ Leroye Haegera z Arizony. V roce 2003 mu na jeho voze praskla pravá přední pneumatika a on při nehodě utrpěl zranění, které si vyžádalo sedmnáct operací. Zraněni byli i členové jeho rodiny.

Soud jim nejprve přiřkl odškodnění přes 2,7 milionu dolarů, ale americký nejvyšší federální soud v roce 2017 rozhodl o zastavení vyplácení odškodnění a soudních výloh. V podstatě tak společnost Goodyear zprostil viny.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události