Domácí

Tuto značku potkávají řidiči už skoro 60 let, moc ale neví, jak se podle ní chovat

Tuto značku potkávají řidiči už skoro 60 let, moc ale neví, jak se podle ní chovat
Jízdní pruh pro pomalá vozidla | Zdroj: Google Street View

Na českých silnicích se tato značka vyskytuje už skoro 60 let, mnozí řidiči ale stále pořádně neví, co si z ní vzít. Hlavně ve vytížených obdobích pak na dálnicích vznikají zbytečné zádrhely.

Jízdní pruh pro pomalá vozidla je primárně určený pro auta, která mohou vjet na dálnici, ale například ve stoupání nejsou schopna dosáhnout rychlosti 80 kilometrů v hodině. Jedná se převážně o kamiony.

To ale neznamená, že by do pruhu nesměly například osobáky. "Budete mít stoupák, kde silnější auta jedou stotřicítkou. A pak tam máte auto, jehož řidič je rád, že to rozhýbe vůbec stovkou. Teď vidí v zrcátku, že v obou průběžných pruzích je silnější provoz, že ho silnější auta dojíždí a kvůli provozu budou mít problém se zařadit do levého pruhu, tak ten řidič pomalejšího auta může zajet do pruhu pro pomalá vozidla. Když se tam zařazuje, tak nesmí ohrozit ani omezit auta, která tam jedou," popsal dopravní expert Roman Budský.

Související obsah

Uhnout není povinnost, ale slušnost

Řidiči jedoucí více než 80kilometrovou rychlostí nemají povinnost se do pruhu pro pomalá auta zařadit, a to ani když se za nimi tvoří kolona. Považuje se ale za slušnost a kolegiálnost, když tak učiní. "Rozhodně bych v takovém případě doporučoval zajet do pruhu pro pomalá vozidla, pokud není výrazně přeplněný například pomalu jedoucími kamiony," řekl Budský.

Žádné podjíždění ani problikávání

Rozhodně se podle Budského nesmí stát, že auto, které se před vámi šine stovkou, podjedete pruhem pro pomalá vozidla, to je hrubý přestupek. Nesmí se ale ani problikávat.

"Probliknutí se používá, pokud hrozí nebezpečí. Může se použít například při předjíždění, dělá se to třeba za snížené viditelnosti, aby ten před vámi o vás věděl. Pokud byste ale problikával někoho, kdo vás zdržuje, tak už to není upozornění pro předjížděného řidiče, ale bylo by to vynucování, aby z toho pruhu uhnul. V tomto případě už to není povolené," vysvětlil Budský. Značka pruhu pro pomalá vozidla se poprvé objevila v roce 1967.

"Kdo nepoužije ten pruh, ačkoliv má, tak je na místě pokuta 2 000 korun, ve správním řízení je to pak o pětistovku více," doplnil Budský. Týká se to tedy aut, která jedou méně než 80 kilometrů za hodinu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události