Domácí

Policie nasazuje neuvěřitelnou mašinu. Po českých dálnicích bude lítat ve ferrari

Nejrychlejší osmiválcové Ferrari všech dob bude sloužit v barvách české policie. Dřív v něm jezdili pachatelé trestné činnosti, teď sporťák Ferrari F142 – 458 Italia přechází na správnou stranu zákona. "Bude nasazený proti těm nejagresivnějším řidičům českých dálnic, při pronásledování odcizených vozidel nebo při dohledu v místech hlášených tuningových akcí," uvádí policie.

V pondělí startuje do policejní služby pořádný skvost – speciál Ferrari F 142 – 458 Italia. Sporťák, který umí vystřelit z nuly na stovku za tři vteřiny, už dostal místo ikonické červené barvy policejní polep i výbavu.

Policii přitom stál méně než třeba Škoda Scala. "Toto vozidlo je jedním z mnoha, jež jsou každým rokem zajištěny jako majetek pocházející z trestné činnosti," vysvětluje policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

Jinými slovy, policie tuhle mašinu prostě zabavila. "Pokud bych měl uvést jednu z činností, ve které se nám významně daří využívat zákonná oprávnění, tak musím zmínit zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti. Jen za loňský rok jsme takto zajistili majetek v hodnotě necelých 7 miliard Kč a osobně jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme podobně efektivní," pochvaluje si náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

Související obsah

​Ferrari F 142 – 458 je rozhodně mezi zabavenými věcmi pokladem, ale pozor, není to nejhodnotnější ani nejvíc raritní auto, které kriminalisté zajistili. "Jen v předešlém roce jsme zabavili necelých 900 vozidel, z nichž drtivá většina je následně prodána a z výnosů je pak saturována pachatelem způsobená škoda. Některá vozidla si ponecháváme pro plnění služebních úkolů. Zabavených vozidel, která pocházela z trestné činnosti, máme ve službě stovky a slouží k potírání závažné trestné činnosti po celé České republice," popisuje Jakub Vinčálek.

Většinou se však pochopitelně nejedná o tak luxusní vozy, jakým je Ferrari 458 Italia. Tohle auto bylo vyrobeno v roce 2011 a má najeto pouhých 2 000 kilometrů, protože přes 10 let stálo uskladněné. Pod kapotou má 4,5litrový osmiválec s výkonem 416 kW (560 koní). Rozjet to umí až na 326 km/h.

Související obsah

​Policie si sporťák vybavila kamerovým systémem, radiostanicí, zvláštním výstražným světlem a nápisovým displejem. Součástí výbavy bude i pistolový měřič rychlosti. Úpravy vyšly přesně na 340 tisíc korun, znovuuvedení do provozu dalších 130 tisíc a policie počítá s ročními náklady na servis kolem 25 tisíc.

Auto bude sloužit po celé republice a řídit ho budou jen speciálně vyškolení policisté.

Zdroj: Policie ČR

​"Bude sloužit na celorepublikovém útvaru a počítáme s jeho nasazením proti těm nejagresivnějším pirátům českých silnic. Jeho potenciál můžeme využít i při pronásledování odcizených vozidel, která přes naše území projíždějí do sousedních zemí. Škála úkolů, které vozidlo bude plnit, je skutečně široká," doplňuje ředitel služby dopravní policie Jiří Zlý s tím, že obdobná vozidla jsou využívána i zahraničními bezpečnostními sbory v Itálii, Německu nebo Velké Británii.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události