Autoservis

Než vyrazíte autem na dovolenou: Jak doplnit AdBlue a k čemu vlastně slouží?

Aby naftové vozy vytvářely menší emise, potřebují AdBlue, tedy takzvanou močovinu. Tu je potřeba jednou za čas doplnit. A jak už to bývá, doplňování se zpravidla se přihlásí o slovo v ten nejméně vhodný okamžik. Je proto dobré vědět, jak si ji můžete snadno a rychle sami doplnit.

AdBlue, nebo lidově řečeno močovina, je nehořlavá a netoxická kapalina, která se vstřikuje do výfukových plynů naftových motorů, kde eliminuje oxidy dusíku, a tím snižuje emise auta.

Je ji však potřeba jednou za čas doplnit – zpravidla vydrží tři až deset tisíc kilometrů, samozřejmě podle typu auta, velikosti nádrže na AdBlue i způsobu zacházení s vozem.

Nečekejte na nulu. Nenastartujete

"Jinou spotřebu má vůz ve městě a jinou třeba v terénu. Přímo úměrně ke spotřebě paliva pak klesá nebo roste i spotřeba AdBlue," vysvětluje produktový manažer českého zastoupení automobilky Toyota Antonín Polák.

Stejně jako u paliva, i u močoviny vám auto ohlásí, když dochází. Když se sníží dojezd nádrže pod 2 500 kilometrů, rozsvítí se kontrolka na přístrojové desce.

Související obsah

​"Celkem velká rezerva trochu láká kontrolku ignorovat, ale chytré auto vás nenechá – její blikání se postupně zintenzivní. Zároveň je dobré vědět, že jakmile se dostanete na nulu, auto už není možné nastartovat a čeká vás odtah do servisu," upozorňuje Polák.

Pokud však před sebou máte dlouhé letní cestování, je lepší na kontrolku nespoléhat. "Před letní dovolenou raději v každém případě AdBlue doplňte. Vyhnete se tak nepříjemnostem při shánění AdBlue v zahraničí," radí Polák.

Zvládnete to sami

Samotné doplňování je celkem snadné. Rozhodně není nutné pro každé doplnění vyrazit do servisu, zvládnete to sami.

Máte dvě možnosti: Tou jednodušší a pohodlnější je natankovat AdBlue přímo u stojanu na čerpací stanici. Ale pozor, ne na každé benzince AdBlue ve stojanu mají. Někdy je zase jen na některých stojanech, třeba jen na těch s naftou nebo těch určených pro nákladní vozy.

Související obsah

​Druhou možností je, že si koupíte lahev s močovinou a z ní ji sami doplníte. U velkých lahví a kanystrů je vždy pod jednou z etiket schovaná praktická ohebná hadice, která vám přelévání tekutiny výrazně usnadní.

Přesto si dejte pozor, abyste močovinou nepolili okolí hrdla nádrže – mohla by poškodit lak karoserie a v motorovém prostoru zároveň zamezte jejímu úniku do motoru. Samozřejmě platí, že močovina by se neměla dostat ani do kontaktu s pokožkou, pozor si dejte i na oblečení.

Kde vlastně nádrž na AdBlue hledat? "Některá auta, jako jsou například užitkové modely Toyota Proace, mají hrdlo nádrže na AdBlue umístěné u nádrže na běžné palivo. Ve vozech typu Land Cruiser nebo Hilux jej pak najdete v motorovém prostoru," upozorňuje Antonín Polák.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události