Domácí

Za rychlost hrozí cyklistům pokuta až 10 tisíc, varuje policie. Výmluva neobstojí

Za rychlost hrozí cyklistům pokuta až 10 tisíc, varuje policie. Výmluva neobstojí
Zdroj: Okresní policejní úřad Mettmann

Před pár dny jsme vás informovali o kuriózním případu z Německa – policisté při kontrole dodržování povolené rychlosti změřili a vyfotili cyklistu, který se úsekem, kde platí limit 30 km/h, prohnal rychlostí 62 km/h. Německá policie cyklistu sice nedohonila, ale varovala, že za takové přestupky hrozí vysoká pokuta. A tak jsme se zeptali české policie, jak je to u nás.

"Obecně lze říci, že cyklistovi překračujícímu nejvyšší dovolenou rychlost hrozí "pouze" pokuta a to teoreticky až do výše 10 000 korun, kdy by ovšem musel nejvyšší dovolenou rychlost překročit v případě vyšší pokuty 5 000 až 10 000 o více než 40 km/h v obci nebo o více než 50 km/h mimo obec," popisuje Irena Pilařová z Odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia ČR.

Desetitisícová pokuta je tak spíš jen teorií, ovšem nižší pokuta už zas tak nemožná není.

"Pokud skutečně dojde k porušení ustanovení § 18 zákona o silničním provozu, které upravuje obecně rychlost jízdy, bude cyklista-přestupce následně potrestán dle příslušných ustanovení a bude mu stanovena odpovídající sankce," podotýká Irena Pilařová.

A nepomůže ani výmluva, že cyklista třeba nemá na kole tachometr, takže si rychlost nemůže průběžně kontrolovat.

"Pokud by se cyklista překračující nejvyšší dovolenou rychlost chtěl obhajovat tvrzením, že nevěděl, jak rychle jede, jelikož nemá (a dle zákona ani mít nemusí) tachometr, taková výmluva neobstojí, neboť pro naplnění skutkové podstaty zákon nevyžaduje úmysl, plně postačí nedbalost," vysvětluje Pilařová z policejního prezidia.

Počet případů, kdy byla cyklistovi skutečně udělena pokuta za překročení nejvyšší dovolené rychlosti, Policie ČR neeviduje a ve svých statistikách nevykazuje. Každopádně k udělení pokuty je pochopitelně potřeba, aby policisté cyklistu změřili a následně také zastavili. Německé policii se to nepodařilo, ačkoliv radar výrazné překročení rychlosti zdokumentoval – na třicítce jel cyklista z kopce rychlostí 62 km/h.

Související obsah

​"Zda byl cyklista zbloudilým účastníkem Tour de France, nebo šlo jen o přemotivovaného rekreačního sportovce, se policii nepodařilo zjistit – cyklista totiž po bliknutí ujel, aniž by ho policisté mohli zkontrolovat," uvádí ve své zprávě okresní policejní úřad z německého města Mettmann. "Postihy za překročení rychlosti jsou obtížné i kvůli chybějícímu povinnému označení pro cyklisty," doplnil.

Je to prosté – policisté by museli cyklistu chytit při činu. "Cyklista, jakožto účastník provozu na pozemních komunikacích, je povinen jako všichni ostatní dodržovat ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o silničním provozu"). Musí tedy dodržovat zákonem stanovenou nejvyšší rychlost," připomíná Irena Pilařová.

"I pro cyklistu platí zákon. V zákoně o silničním provozu se o něm jasně hovoří jako o řidiči, který je prostě povinen dodržovat rychlost podle toho, na jakém typu komunikace jede, a samozřejmě respektovat i značky, které maximální rychlost jízdy omezují," souhlasí i dopravní expert a předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

Související obsah

​Body ani zákaz řízení cyklistovi nikdo uložit nemůže, protože zákon nepožaduje k řízení jízdního kola řidičský průkaz. Stanovuje to zákon a potvrzuje to i stanovisko ministerstva dopravy, které je gestorem zákona o silničním provozu a je oprávněno podávat takzvaný autorský výklad.

Zároveň však ani ministerstvo dopravy nevylučuje možnost vyřešení přestupku v blokovém řízení.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události