Domácí

Na polygonu v Sokolově už se testuje. BMW zkouší i novější metody parkování

Ve zkušebním režimu ve čtvrtek zahájil provoz nový polygon, který v Sokolově zřídila spolu s testovacím centrem automobilka BMW. Projekt za téměř osm miliard korun by měl být v plném provozu v polovině roku 2023 a regionu by měl přinést stovku nových pracovních míst.

Vývoj autonomních vozidel, elektromobility nebo asistenčních systémů. To vše plánuje testovat vývojové centrum německé automobilky v Sokolově na Karlovarsku. Výstavba areálu je teprve v polovině. Už teď ale začíná testování například parkování pomocí mobilní aplikace nebo autonomního řízení.

"Máme hotové již dva moduly. Nicméně zde probíhá zkušební testování a první provoz by měl být v druhé polovině příštího roku," uvedl vedoucí projektu Andreas Heb.

Sokolov si německá automobilka vybrala díky dobré vzdálenosti z Mnichova a velikosti plochy areálu bývalých uhelných dolů. Celé testovací centrum má rozlohu 600 hektarů a společnost do něj investovala více než 7,5 miliardy korun. Součástí polygonu je i dálniční okruh dlouhý šest kilometrů. "Oblast vývoje vnímáme jako zásadní a klíčovou, proto tuto investici považujeme za velice správnou," řekl Heb.

Související obsah

​Projekt by měl regionu přinést lepší životní i pracovní podmínky. Ve finální fázi by měl nabídnout přes sto nových pracovních míst. "Snažíme se zaměstnat zejména zde žijící občany, to znamená české občany," nastínil Heb.

"Je to obrovský impulz, co se týče nového odvětví moderních technologií, s vysoce kvalifikovanými pozicemi jak pro obyvatele regionu, tak pro obyvatele nově příchozí," myslí si hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA).

Polygon by mohl nabídnout nové uplatnění například lidem, kteří dříve pracovali v uhelných dolech. BMW ale není jedinou automobilkou, která své vozy testuje v České republice. Vývojové centrum tu má například i Škoda nebo Mercedes.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události