Zahraničí

Slováci změnili pravidla na silnicích. Na co si teď musíte dát u sousedů pozor?

Slováci změnili pravidla na silnicích. Na co si teď musíte dát u sousedů pozor?
Zdroj: TV Nova

Od začátku srpna platí na Slovensku novela silničního zákona. Zpřísnění postihů za některé přestupky se chystá i v Česku, Slováci nás ale skoro o dva roky předběhli. Na co si teď musí dát řidiči u sousedů větší pozor? Nejzásadnější změna se týká zpřísnění trestů za překročení povolené rychlosti a za manipulaci s telefonem při řízení.

Slováci zařadili mezi závažná porušení pravidel držení a obsluhování telefonu či telefonování za jízdy bez handsfree zařízení. Zpřísnili i tresty za rychlost. Novela zákona o silničním provozu z dílny slovenského ministerstva vnitra začala platit od 1. srpna.

Za telefon v ruce řidiče hrozí vyšší pokuty než dříve. Horní hranice vyrostla ze 200 až na 300 eur, tedy zhruba na 7 500 korun v případě správního řízení. Na místě mohou policisté v blokovém řízení udělit pokutu 150 eur, dosud byla horní hranice 100 eur.

Zároveň bude možné za tento přestupek uložit zákaz řízení. Držení telefonu se nově řadí mezi závažné přestupky, u kterých platí na Slovensku přísné pravidlo "třikrát a dost". Jakmile řidič spáchá tři závažné přestupky během jednoho roku, hrozí mu odebrání řidičáku, který dostane zpátky až po přezkoušení v autoškole či přezkoumání zdravotní nebo psychické způsobilosti.

Související obsah

​Přísnější sankce se týkají i řidičů, kteří budou na Slovensku opakovaně výrazně překračovat rychlost. V obci minimálně o 50 km/h a mimo obec o nejméně 60 km/h. Takové překročení rychlosti se také řadí mezi závažná porušení pravidel silničního provozu.

Výše pokuty se v tomto případě nemění. V blokovém řízení je nejpřísnější pokuta za rychlost od 250 do 800 eur (cca 6 200 až 20 000 korun), při správním řízení je to od 500 do 1 000 eur.

"Od těchto kroků si slibujeme větší bezpečnost na silnicích. Cílem je, aby se řidiči soustředili na řízení motorového vozidla a doplňkovými činnostmi neztráceli pozornost nad řízením vozidla. A neohrožovali tak další lidi na silnici i sebe. Cílem je ochrana zdraví a životů," zdůrazňuje slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Související obsah

​Slováci také snižují věkovou hranici pro řidičák skupiny C a CE (ze 21 na 18 let) a skupiny D a DE (ze 24 na 21 let). Řidičské oprávnění skupiny B se rozšiřuje na vozidla s pohonem na alternativní paliva do 4 250 kilogramů.

Končí zároveň některé výjimky a opatření, které byly zavedeny v souvislosti s pandemií koronaviru. Například prodloužená platnost některých dokladů. Z nové legislativy také vyplývá, že ukrajinská auta mohou absolvovat technickou a emisní kontrolu na Slovensku. Nebudou se tedy kvůli tomu muset vracet na Ukrajinu.

Jaké změny se chystají u nás a od kdy by měly platit? Podívejte se:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události