Autoservis

Toyota i Subaru mají velký problém s novými modely. Odpadávají jim kola

Toyota i Subaru mají velký problém s novými modely. Odpadávají jim kola
Zdroj: Toyota

Není to dlouho, co Toyota uvedla na trh svůj první plnohodnotný elektromobil, na český trh rodinné SUV s označením bZ4X dorazilo letos na jaře. Teď však má japonská automobilka s tímto modelem velký problém - za jízdy mu můžou upadnout kola. To je něco, co byste od auta za minimálně 1,2 milionu úplně nečekali. A v potížích je ze stejného důvodu i Subaru.

Šrouby upevňující kola se mohou uvolnit i po relativně malém počtu ujetých kilometrů a kola mohou odpadnout. To je oznámení, které provází svolávací akci elektrické Toyoty bZ4X.

Co se může stát, když vám za jízdy odletí kolo, si asi každý dokáže domyslet sám. Japonská automobilka varovala všechny majitele nového modelu, aby s ním raději přestali jezdit.

Zdroj: Toyota

​Celosvětově se potíže týkají 2700 aut, z toho 2200 v Evropě, 260 v USA, 10 v Kanadě a 110 v Japonsku. Svolávány jsou vozy vyrobené v období od loňského 2. listopadu do půlky letošního června. Uvolnit se mohou šrouby mezi nábojem a diskem.

Toyota začala svolávat auta už na konci června, zatím stále neví, jak problém vyřešit. Zkoumá, proč k uvolnění kol může dojít a za jakých podmínek, píše CNN. Japonský bezpečnostní úřad uvedl, že problematické může být ostré projíždění zatáček nebo náhlé brzdění.

Související obsah

​Než se podaří najít řešení, dealeři zákazníkům půjčují zdarma náhradní auta. Portál Motortrend před pár dny doplnil, že automobilka se zákazníkům omluvila a nabídla jim úhradu nákladů na provoz náhradního auta, prodloužení záruky a dokonce i zpětný odkup jejich bZ4X, pokud o to projeví zájem. "V závislosti na stavu a konkrétních okolnostech," podotýká automobilka v oznámení zákazníkům.

Problém se týká i elektrického sourozence Toyoty bZ4X, prvního čistě elektrického Subaru, konkrétně modelu Solterra.

Zdroj: Subaru

​Automobilky oba elektromobily vyvíjely společně, auta sdílejí spoustu dílů a taky podobně vypadají. Subaru uvedlo, že potíže může mít 2600 vyrobených vozů, ale vzhledem k tomu, že Solterra měla teprve namířeno na trh, žádný kus by ještě neměl být v držení zákazníků.

Také Toyota dodala, že k zákazníkům se zatím dostal jen zlomek ze svolávaných vozů a většina z nich bude opravena ještě před tím, než budou novým majitelům předány.

Související obsah

​Portál Svolávačky.cz připomíná, že svolávací akce kvůli špatně utaženým šroubům nejsou zase tak vzácnou výjimkou. Kvůli neutaženým šroubům nebo maticím kol byly v minulosti svolávány zejména francouzské vozy, u ostatních značek se jednalo také o nedostatečné upevnění částí podvozku," podotýká.

Toyota mimochodem v USA svolává i zhruba 46000 pickupů Tundra z letošního roku, u kterých se mohou uvolnit matice na zadní nápravě. Tahle akce ale podle automobilky nijak nesouvisí s aktuálními potížemi elektrického BZ4X.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události