Autoservis

Pozor na hybridy! Automobilky svolávají desetitisíce aut, riziko se týká i škodovek

Pozor na hybridy! Automobilky svolávají desetitisíce aut, riziko se týká i škodovek
Zdroj: Škoda Storyboard

BMW, Volkswagen i Škoda Auto mají problémy se svými hybridními modely. Na vině jsou baterky a závady mohou v extrémním případě způsobit úraz elektrickým proudem nebo dokonce požár. Do servisů kvůli tomu musí desítky tisíc aut, svolávací akce se týká i 22 tisíc plug-in hybridních škodovek.

Škoda Auto a BMW svolávají hybridy kvůli riziku požáru, informuje portál Svolávačky.cz.

Svolávací akce automobilky BMW se týká problémů s vysokonapěťovou baterií v plug-in hybridních modelech.

Odstartovala už v srpnu 2020 a týkala se necelých 5000 vozů 11 plug-in hybridních verzí různých modelů, o pár měsíců později byla rozšířena o dalších 26 000 plug-in hybridů a tento týden po další aktualizaci přibylo 5000 vozů BMW X5 PHEV vyrobených od ledna 2020 do února 2021.

Automobilka od začátku nabádá majitele hybridních BMW, aby raději nastavili úroveň nabití baterie maximálně na 30 procent. "Žádáme vás, abyste vozidlo nenabíjeli kabelem z externího zdroje, dokud nebude k dispozici servisní opatření," psala automobilka majitelům.

Související obsah

​Od konce března je vyhlášená i velká svolávací akce koncernu Volkswagen. Kvůli vadné pojistce baterie je celosvětově svoláváno přibližně 118 000 hybridů. V nejhorším případě hrozí nebezpečí požáru nebo úrazu elektrickým proudem. Zatím je znám jeden případ z loňského roku, kdy se vznítil hybridní Golf.

Podle německého Spolkového úřadu pro motorovou dopravu (KBA) se jedná o vozidla z modelových let 2019 až 2022. Závada se může vyskytnout u více než 42 000 vozů modelových řad Golf, Tiguan, Passat, Arteon a postižen může být i nový Multivan T7.

V rámci svolávací akce se u rizikových modelů na spínací skříňku vysokonapěťové baterie preventivně instaluje izolační podložka, informuje portál Svolávačky.cz.

Svolávací akce se týká i zhruba 22 000 škodovek Octavia iV, Octavia RS iV a Superb iV vyrobených v letech 2019 a 2022, které se tento týden objevily i ve výstražném informačním systému EU Rapex.

Související obsah

​"Na českém trhu se to týká přibližně 1000 vozů modelových řad Octavia iV, Octavia RS iV a Superb iV. Zhruba 300 z nich je ve vlastnictví přímo naší automobilky. Jedná se o preventivní svolávací akci, Škoda Auto dosud neeviduje žádný případ zahoření vozidla,“ upřesnil pro Svolávačky.cz mluvčí Škoda Auto Pavel Jína.

Související obsah

​Majitele novějších vozů většinou automobilky o svolávací akci informují dopisem. Zda se vás svolávací akce týká, si můžete zjistit i u dealera nebo v autorizovaném servisu, kde vám to prověří podle identifikačního čísla VIN vašeho vozu. Více ZDE.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události