Domácí

Konec bezstarostných jízd. Blíží se velká změna pro elektrokoloběžky

Už za dva roky budou muset mít silné elektrokoloběžky povinné ručení. Podle statistik totiž po celé Evropě přibývá jejich vážných nehod, někdy končí i smrtí. Pojišťovny proto začaly chystat speciální balíčky. Pojištění odpovědnosti budou muset nově mít i majitelé segwayů.

Elektrokoloběžky se staly fenoménem. Téměř každý na ní už někdy jel. Jenže za dva roky to už tak bezstarostná jízda nebude. Europoslanci rozhodli, že jsou nebezpečné. Navíc lidé na nich způsobují spoustu finančních škod. "Občanovi, kterému vznikne škoda provozem takovéto koloběžky, pojišťovna vyplatí náhradu," řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

"Já vím, že to je pro hodně lidí nepříjemné, ale ona jedna elektrokoloběžka dokáže udělat škody i za statisíce korun. A pokud ten člověk není pojištěný, tak se to na něm špatně vymáhá," vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Povinné ručení se bude týkat strojů, které jsou těžší než 25 kilogramů anebo zvládnou jet vyšší rychlostí než 25 kilometrů v hodině. "My už v tuhle dobu máme pojištění, jak úrazové, tak pro nehody," prozradila Lucie Krahulcová, mluvčí Boltu, který je provozovatelem sdílených elektrokoloběžek.

Související obsah

​"Cílem této nové evropské směrnice je chránit osoby, kterým jezdec na elektrokoloběžce způsobí škodu na zdraví či majetku, a také následně zjednodušit proces odškodnění," objasnila mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Pavlisová.

"Já si myslím, že se v Evropské unii už dočista zbláznili. Povinné ručení budou platit ti, co mají koloběžky, ale ti, kteří mají elektrická kola je platit nebudou," klepe si na čelo místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Podle odborníků je ale zavedení povinného ručení dobrým krokem. Elektrokoloběžky totiž každý rok způsobí čím dál víc vážných dopravních nehod a zranění. "Elektrická koloběžka má nějakou hmotnost, není malá, k tomu ta hmotnost člověka, ta rychlost. Už to by mělo varovat samotného jezdce na té koloběžce," vyjádřil se mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Zda k pojištění přibude i povinné nošení helmy, zatím není jasné. Pojišťovny čekají, jak se rozhodne ministerstvo dopravy.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události