Zahraničí

Hrůzná nehoda testovacího autonomního BMW. Není samoříditelné, brání se výrobce

Hrůzná nehoda testovacího autonomního BMW. Není samoříditelné, brání se výrobce
Zdroj: BMW

Tragická nehoda se stala v pondělí u německého města Römerstein v Bádensku-Württembersku. Podle všeho ji zavinilo testovací elektrické BMW iX, jehož palubní elektronika je připravená na autonomní řízení. Německá automobilka ale odmítá, že za nehodu mohla technologie.

Jeden mrtvý a devět těžce zraněných včetně malého dítěte. To je děsivá bilance drtivého střetu, do kterého se v pondělí v podvečer na jihozápadě Německa připletla hned čtyři auta. Na vině je elektromobil BMW iX, který je vybaven technologií pro autonomní řízení.

Podle zprávy německé policie vjel jeho 43letý řidič z dosud nejasných příčin do protisměru Ve vozidle s ním byli dva muži ve věku 31 a 47 let, 42letá žena a holčička, které je teprve rok a půl, píše portál televizní stanice RTL.

V protisměru se BMW srazilo s citroënem, který řídila 70letá seniorka, a s dodávkou Mercedes-Benz Vito, ve kterém seděli dva muži. Srážka byla tak prudká, že 33letý spolujezdec v mercedesu utrpěl smrtelná zranění.

Odražený citroën navíc narazil do dalšího vozu, který odletěl mimo silnici a začal hořet. Ve čtyřech autech cestovalo dohromady 10 lidí, jeden zemřel a devět jich skončilo z vážnými zraněními v nemocnici.

Na místě zasahovala záchranná služba se čtyřmi vrtulníky a deseti sanitkami a také 80 hasičů s 15 zásahovými vozy. Podle prvních odhadů vznikla škoda nejméně 180 000 eur (zhruba 4,5 milionu korun), vypočítává RTL.

Síla nárazu musela být obrovská, jak ukazují snímky havarovaných aut:

První obvinění některých německých médií padlo na autonomní technologii, kterou je nové BMW iX vybaveno. Policie totiž v pondělí uvedla, že auto bylo označeno jako testovací autonomní vůz.

Německá automobilka ale v úterý odmítla, že jde o plně autonomní auto. "Vozidlo má asistenční systémy úrovně 2, které jsou nainstalovány ve sériových vozidlech a v případě potřeby podporují řidiče. U vozidel úrovně 2 ale zůstává vždy zodpovědný řidič," uvedl pro RTL mluvčí BMW Jörg Kottmeier.

Elektromobil byl podle policie označen jako testovací několika nálepkami. Výrobce vysvětlil, že to bylo kvůli sběru dat a kamerových záznamů. Automobilka doplnila, že je v úzkém kontaktu s úřady a spolupracuje na vyšetření přesných příčin tragické nehody. Zatím není jasné, jaké asistenty měl řidič BMW zapnuté, vše bude posuzovat znalec.

Elektrické SUV iX je každopádně technologickou chloubou mnichovské automobilky. Už ve standardní výbavě nabízí extrémně širokou paletu asistenčních systémů, mezi které patří nejnovější verze aktivního tempomatu s aktivní regulací vzdálenosti, asistent řízení a udržování v jízdním pruhu s rozšířenými funkcemi či asistent nouzového řízení a brzdění.

Související obsah

​Auto má ve výbavě pět kamer, pět radarových senzorů a 12 ultrazvukových pro rozpoznávání dopravního značení, ostatních aut i chodců. Počítače dokážou zpracovat data dvacetkrát rychleji než u dosavadních sériových BMW.

Automobilka tak během vývoje vozu slibovala, že palubní elektronika bude připravená na autonomní jízdu třetí úrovně, kdy už může řidič odvrátit zrak a pozornost od řízení, ačkoliv musí být připraven v případě nouze zasáhnout.

Zdroj: BMW

​Technologie prý připravená je, na takový stupeň však BMW zatím auto pustit nemůže. "Na úrovni 3 předává řidič odpovědnost na vozidlo. Před schválením je nutné absolvovat 700 milionů kilometrů testů. Musíte prokázat, že bezpečnost je na úrovni lidského řidiče nebo ještě lepší," vysvětloval vloni v červnu šéf výzkumu a vývoje BMW Frank Weber pro TopGear.

Související obsah

​Technologie tak má před sebou ještě dlouhé testování, experti se shodují, že zavést autonomní řízení do praxe bude velmi obtížné, obzvlášť ve městech. "Nikdy jsem neřekl, že to dokážeme," dodal Weber.

Systémy BMW iX tak fungují na částečně automatizované úrovni 2+, která umožňuje, aby vůz sám zrychloval, brzdil, parkoval i zasahoval do řízení, je však nutné, aby řidič sledoval provoz, většinou i držel volant a byl neustále připraven řídit. Zodpovědný zůstává člověk.

BMW už testuje technologie pro autonomní jízdu na polygonu v Sokolově - podívejte se na reportáž:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události