Autonovinky

Ceny ojetin dál výrazně padají. Podívejte se, jaká auta pořídíte levněji a o kolik

Ceny ojetin dál výrazně padají. Podívejte se, jaká auta pořídíte levněji a o kolik
Automobily v autobazaru Zdroj: TV Nova

Zatímco některé automobilky, včetně Škodovky, v nových cenících zdražují své modely, ceny ojetin přes léto docela výrazně spadly. V srpnu v průměru o 30 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost Aures Holdings.

"Již druhý měsíc pozorujeme změnu v cenách napříč celým středoevropským trhem ojetin. V srpnu ceny na trhu začaly významněji klesat. Největší pokles vidíme u sedanů, kde střední hodnota ceny klesla o 30 000 korun. Cena klesla i u SUV, a to o 9 000 korun. V případě nejoblíbenější karoserie kombi se cena meziměsíčně drží na podobné úrovni," popisuje Karolína Topolová, šéfka skupiny Aures Holdings, do které patří sítě autocenter AAA Auto a Mototechna.

Tak třeba Nissan Qashqai aktuálně koupíte i o více než 21 % levněji než v červenci. "Na tomto modelu je vidět, že pokles ceny nemusí být na úkor stáří a stavu na tachometru. Tento model najdete na trhu nejčastěji s nájezdem 90 000 kilometrů a ve věku 6,3 roku. V červenci měly tyto vozy v české nabídce podobný nájezd, ale byly o 0,3 roku starší," upozorňuje Topolová.

Související obsah

​Průměrná cena poklesla například i v případě Volkswagenu Tiguan (o 9,3 % na 408 000 korun), nebo u Dacie Duster (o 8,1 % na 239 000 korun).

SUV si meziměsíčně mohou zájemci pořídit o 9 000 korun levněji.

Nejvýznamněji ale poklesla cena sedanů, a to jen od července o 30 000 korun. Střední hodnota ceny sedanů je tak aktuálně 369 900 korun. Nejvíce zlevnily luxusnější modely.

Například BMW 5 koupíte o 21,3 % levněji, nejčastěji za 590 000 korunu ve stáří 6,5 roku a s nájezdem 170 tisíc kilometrů. Audi A8 vyjde na 675 000 korun, tedy o 15,5 % levněji než v červenci.

Nejmenší zlevnění analýza trhu ukazuje u kombíků. Ale i tady se dá pořídit výhodněji než před měsícem. Například Opel Insignia nebo Seat Leon koupíte o až 17 500 korun levněji.

Zdroj: Analýzy trhu Barometr / Aures Holdings

Podle autobazarů za pokles může to, že poprvé od začátku pandemie klesla poptávka. A tak se ojetiny prodávají až o desítky tisíc levněji než na začátku prázdnin.

"Začalo se zlevňovat přibližně začátkem prázdnin, ojetá auta jdou dolů o 5 až 10 procent. Začali jsme také dělat slevové akce na různé typy aut, modelů a značek," popsal pro TV Nova vedoucí autocentra Lion Martin Kava.

"Zlevnili jsme více než 1300 vozidel. Došlo tam ke snížení cen minimálně o 20 tisíc korun," říkal na začátku srpna i Filip Kučera z AutoESA.

Jde o poměrně rychlý a razantní zvrat, poslední dva roky ceny ojetin letěly jen nahoru, a to o 15 až 20 % ročně.

Související obsah

​Jak dlouho zlevňování vydrží? "I přes tento pozitivní trend, který podpořili prodejci ojetých automobilů včetně AAA Auto poprvé po více než dvou letech letními slevami, teprve s příchodem podzimu uvidíme, zda jde jen o výkyv spojený s létem nebo dlouhodobý trend," doplňuje Topolová.

 Očekávají autobazary opět skokové zdražení? Podívejte se v reportáži Martina  Kočárka:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události