Ekonomika

Brutální zdražování. Podívejte se, jak za 7 let vzrostly ceny nových aut

Brutální zdražování. Podívejte se, jak za 7 let vzrostly ceny nových aut
Zdroj: Profimedia

Průměrná cena nového auta v Evropě za posledních sedm let vystřelila o 8 600 eur, tedy o víc než 210 tisíc korun. Nárůst je to zhruba čtvrtinový a mnohem brutálnější než v USA nebo v Číně. Ukazují to data analytické společnosti JATO Dynamics.

Pořídit si v Evropě nové auto je obtížnější než kdy jindy. Čekací lhůty jsou mnohdy i dva roky, a navíc brutálně vzrostly ceny. V roce 2015 stálo nové benzínové auto v Evropě v průměru 35 000 eur (téměř 860 000 korun), letos průměrná cena přesáhla 44 100 eur, v korunách tedy pokořila milionovou hranici.

Data společnosti JATO Dynamics ukazují, že Evropan ke koupi nového auta potřebuje o 8 601 eur (přes 210 000 korun) víc než před sedmi lety. Cena v Evropě vyletěla o víc než 24 %. V USA je nárůst 14procentní, v Číně celkově dokonce jen pětiprocentní, ačkoliv v posledních dvou letech průměrná cena benzínových aut dramaticky rostla i tam.

Vývoj cen nových benzínových aut za posledních 7 let v Evropě, v USA a v Číně. Zdroj: JATO Dynamics / Motor1

Křivka zdražování se liší i v jednotlivých evropských zemích. Třeba v Norsku se průměrná cena nového auta za sedm let vyšvihla o neuvěřitelných 63 procent.

Ve Spojeném království vzrostla o 43 procent, v Německu, Itálii nebo Nizozemsku o 20 procent a víc. Jde o výrazný nárůst, který odráží, jakou pozornost výrobci věnují dražším automobilovým segmentům, komentuje výsledky průzkumu motoristický portál Motor1.

Vývoj cen nových benzínových aut za posledních 7 let na vybraných evropských trzích. Zdroj: JATO Dynamics / Motor1

​Pochopitelně se projevila inflace, ale zdražování ji velmi výrazně překonává. A třeba v Norsku je podle expertů dramatické zdražování jasným důsledkem přístupu vlády, která chce postupně eliminovat prodej spalovacích aut. Za vozy se spalovacím motorem se totiž v severské zemi připlácejí velmi vysoké daně.

Proč třeba čínský trh oproti Evropě zaznamenal v posledních sedmi letech dokonce cenový propad a celkově o mnoho nižší nárůst průměrné ceny nového auta? Jo to kvůli expanzi nabídky do nižších segmentů, větší produkci malých aut a malých SUV. Evropští výrobci nové modely řadí spíš do segmentů vyšší třídy a cena nových vozů roste i kvůli přibývajícím technologiím.

Související obsah

​Na nárůstu cen nových aut v Evropě i USA se výrazně podílí i elektromobilita. Elektromobily zatím nejsou alternativou, upozorňuje Motor1. I kvůli nákladům na výrobu jde o technologiemi nabitá prémiová auta, luxusní sedany nebo SUV s vysokou cenovkou. A nebýt pobídek, kterými některé země zvýhodňují koupi elektromobilů, poptávka po bateriových autech by byla ještě nižší.

Srovnání současných průměrných cen benzínových a bateriových aut (BEV) v Evropě, v USA a v Číně. Zdroj: JATO Dynamics / Motor1

​​I proto v poslední době automobilky mluví o nutnosti uvést na trh menší a levnější bateriové modely a přicházejí na trh s elektromobily do města i s užitkovými vozy. Musí ale vymyslet nákladově efektivní řešení, jinak se z elektromobility nikdy nemůže stát řešení pro masy.

"Největší výzvou současnosti jsou výrobní náklady na bateriová elektrická vozidla, a to zejména u malých vozů velikosti fabie. Musíme být trpěliví," přiznal nedávno i nový šéf automobilky Škoda Auto Klaus Zellmer.

Související obsah

​V rozhovoru pro britský magazín Autocar Zellmer slíbil nový městský elektromobil, který má nahradit současnou fabii, a přitom se má udržet v podobné cenové hladině. Zároveň však přiznal, že ekonomicky je to pro automobilku zatím velký problém kvůli nákladům na výrobu, a hlavně kvůli cenám baterií.

Obecně platí, že za nový elektromobil zákazník v Evropě zaplatí v průměru 55 821 eur (přes 1,3 milionu korun), v USA dokonce přes 60 000 eur, zatímco v Číně skoro polovinu. Čína tak evidentně našla nákladově efektivní řešení a Západ by měl zpozornět, jinak se auto v Evropě brzy stane luxusem jen pro vyvolené.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události