Zahraničí

Český vynálezce vysoudil 1,6 miliardy. Goodyear mu prý ukradl nápad na samonafukovací pneumatiky

Společnost Goodyear Tire & Rubber musí uhradit skoro 65 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) českému vynálezci Františkovi Hrabalovi. Podle amerického soudu totiž společnost ukradla jeho nápady pro sebe, píše americký portál Law360, který se věnuje obchodním sporům.

Spor se týkal nápadů na samonafukovací pneumatiky. Po 7,5 hodinách soudního jednání, které začalo v pátek odpoledne, devět porotců rozhodlo, že Goodyear zpronevěřil pět obchodních tajemství českého vynálezce Františka Hrabala a jeho společnosti Coda Development.

Soud v americkém Ohiu také rozhodl, že světoznámý výrobce pneumatik jednal se zlým úmyslem, a nařídil mu vyplatit náhradu v celkové výši 64,9 milionu dolarů.

Hrabal a jeho firma přitom podle informací portálu Law360 žádali odškodnění ve výši 89 až 246 milionů dolarů. Společnost Goodyear totiž podle žaloby ukradla nápady, které mohly být neuvěřitelně ziskové.

Vše se točí kolem samonafukovacích pneumatik. Společnost Coda zažalovala Goodyear a jeho někdejšího inženýra Roberta Benedicta v roce 2015. Hrabal se podle obžaloby už v lednu a červnu 2009 setkal se zaměstnanci Goodyear a jednal s nimi o možnosti uvedení jeho nápadů do výroby.

Goodyear s ním pak podepsal dohodu o mlčenlivosti, ve které deklaroval, že nápady může využít jen v případě, že s firmou Coda uzavře partnerství. To se však nikdy nestalo.

Související obsah

​Zástupci firmy Coda tvrdí, že si Robert Benedict naopak nápady přivlastnil a na jejich základě pak zahájil vlastní práci s vidinou, že během několika let vydělá Goodyearu stovky milionů dolarů.

Goodyear oponoval tím, že žádný z nápadů není obchodním tajemstvím a že jiní lidé přišli se stejnými myšlenkami jako Hrabal už mnohem dříve. Také se hájil tím, že Hrabalovy nápady byly zveřejněny v žádostech o patent, veřejných prohlášeních a prezentacích.

Americký gigant také argumentoval tím, že samonafukovací pneumatiky nikdy nefungovaly tak, jak Hrabal sliboval. Žádné tak nikdy neprodal a nic na nich nevydělal. Proto je podle něj nesmysl vyplácet tak vysoké odškodné.

Související obsah

​Hrabal údajně přišel s nápadem na samonafukovací pneumatiky už v roce 2001, když čekal na semaforu a všiml si, jak se pneumatika na autě před ním vyboulila. Dalších sedm let pak pracoval na vylepšení prvotní myšlenky. V letech 2011 a 2012 pak jeho firma získala na některé jeho nápady patenty.

Technologie zajišťuje průběžnou kontrolu tlaku v pneumatikách a v případě potřeby automatické huštění za jízdy okolním vzduchem. Celý systém pak pohání energie rotujícího kola.

Soud v Ohiu ještě neskončil, upozorňuje portál Law360. Firma Coda totiž zároveň žádá, aby Hrabalovo jméno přibylo u dalších dvou patentů podaných Goodyearem. A také o to, aby soudkyně zakázala americkému výrobci dál používat údajně ukradené informace.

Právníci obou stran se k verdiktu odmítli vyjádřit.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události