Domácí

Pohonné hmoty zlevňují. Ceny budou klesat i nadále

V Česku v uplynulém týdnu opět zlevnily pohonné hmoty. Cena nafty klesla pod 44 korun za litr a za týden se snížila o 73 haléřů. Litr benzínu teď natankujete v průměru za 38 korun a 35 haléřů. Ještě před týdnem jsme platili až o 74 haléřů víc.

Ještě na začátku prázdnin se průměrná cena benzínu blížila 48 korunám za litr, což byla dosud nejvyšší hodnota. Pak pohonné hmoty začaly zlevňovat. Na konci prázdnin se sice pokles cen zastavil, ale od září opět klesají. Benzín je nyní dokonce nejlevnější od konce února.

Nejlevnější benzín natankují řidiči v Karlovarském kraji, nafta je pak nejlevnější v Královéhradeckém kraji. Nejdražší pohonné hmoty nabízejí čerpací stanice v Praze. "Paliva v Česku reagují na pokles cen ropy na globálních trzích. Obchodníci se bojí zpomalování globální ekonomiky a vyprodávají průmyslové komodity, včetně ropy," řekl analytik Jiří Tyleček.

Související obsah

Ceny pohonných hmot výrazně klesly i například oproti sousednímu Německu. Za litr nafty u nás zaplatíte až o deset korun méně. Za litr benzínu dokonce až o 15 korun. Ceny pohonných hmot jsou ale i přes zlevnění stále výrazně vyšší než před rokem. Benzín je o 4,5 koruny dražší než minulý rok, nafta dokonce o 12 korun. Analytici ale nyní očekávají další pokles cen.

"Ceny paliv by mohly klesat i v příštích dnech, a to až o další desítky haléřům," dodal Tyleček. Zmírnit by se podle odborníků mohlo také rozevírání cenových nůžek mezi benzínem a naftou. Na začátku října totiž přestane platit dočasné snížení spotřební daně na benzín. U nafty vláda schválila prodloužení snížení spotřební daně až do konce příštího roku. Novelu zákona o spotřebních daních ve středu podepsal prezident Miloš Zeman.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události