Domácí

Majitel Škodovky hrozí přesunem výroby z Česka. Bojí se nedostatku plynu

Majitel Škodovky hrozí přesunem výroby z Česka. Bojí se nedostatku plynu
Škoda Auto | Zdroj: Škoda Storyboard

Německý automobilový koncern Volkswagen se obává přetrvávajícího nedostatku zemního plynu. Ve hře je i taková varianta, že přesune svou výrobu z Německa, Slovenska a České republiky do zemí jihozápadní a severní Evropy.

Současná energetická krize ohrožuje kromě domácností také evropský průmysl. Například Volkswagen už hledá způsoby, jak se vypořádat s nedostatkem zemního plynu v důsledku války na Ukrajině. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Největší evropský výrobce automobilů má své továrny mimo jiné v Německu, v České republice a na Slovensku. Tedy v zemích, které jsou nejvíce závislé na ruském plynu. Právě nedostatek zemního plynu, který těmto evropským zemím hrozí, by mohl zapříčinit přesun výroby do jihozápadní Evropy a do pobřežní části severní Evropy.

Související obsah

​Podle agentury Reuters má Volkswagen dostatek zásob plynu na následujících pět až šest měsíců, poté by však mohl nastat problém. "Pokud se dodávky ruského plynu do Německa přes plynovod Nord Stream 1 neobnoví, automobilka očekává nedostatek zemního plynu od června 2023," uvedl jednatel koncernu, který si přál zůstat v anonymitě.

Součástí koncernu je od roku 1991 také česká automobilka Škoda Auto, která má v tuzemsku tři výrobní závody – v Mladé Boleslavi, v Kvasinách a ve Vrchlabí. Dohromady v Česku zaměstnává zhruba 36 tisíc lidí.

Související obsah

​"Předjímám, že se chcete zeptat na případné ukončení výroby v České republice. Bohužel vám k tomu nemohu poskytnout žádnou reakci, obraťte se na komunikační oddělení Volkswagenu. Z naší strany je to bez komentáře," uvedl na telefonický dotaz TN.cz mluvčí Škody Auto Tomáš Kotera.

Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo o trochu sdílnější. "Nemá cenu spekulovat nad tím, co by kdyby. Věříme však, že naše i německé úsilí mít naplněné zásobníky plynu povede k tomu, že k takovému scénáři nedojde," sdělil redakci TN.cz mluvčí Vojtěch Srnka.

Škoda auto mění logo. Podívejte se, co bude s tradičním okřídleným šípem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události