Ekonomika

Revoluce ve Volkswagenu. Obří koncern už nechce dělat auta pro všechny

Revoluce ve Volkswagenu. Obří koncern už nechce dělat auta pro všechny
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

"Jestli chceš vlastním autem jet, týdně dej stranou marek pět." Tak zněl slogan, kterým Němci propagovali první lidové auto. Bylo to už před druhou světovou válkou, kdy autíčko s označením KdF-Wagen položilo základy pozdějšího obřího kolosu Volkswagen. Po válce dostalo vozítko označení Typ 1 a také přezdívku "Brouk".

Automobilka Volkswagen byla vždy průkopníkem "lidových aut", ostatně má tuto snahu zakomponovanou i ve svém názvu (Volkswagen = lidové vozidlo).

Vždy chtěla prodávat v co největších objemech –⁠ vyrábět cenově dostupná auta určená co nejširšímu počtu zákazníků a neustále růst.

S tím je teď prý konec. Deník Financial Times napsal: "Volkswagen, průkopník lidového auta, který ztělesňoval posedlost automobilového průmyslu expanzí, do konce desetiletí vyřadí z nabídky desítky modelů se spalovacím motorem a celkově bude prodávat méně vozů, aby se mohl soustředit na výrobu ziskovějších prémiových vozů."

"Klíčovým cílem není růst," shrnul finanční ředitel koncernu Arno Antlitz zásadní změnu, která jde proti obchodní filozofii předchozích nejvyšších manažerů VW. "Spíše než na objem a podíl na trhu se soustředíme na kvalitu a na marže. Výrazně jsme snížili fixní náklady, takže jsme méně závislí na objemu prodeje a méně závislí na růstu," dodal Antlitz pro Financial Times.

Související obsah

​Koncern během příštích osmi let drsně zredukuje svou nabídku benzínových a dieselových aut. V současnosti prodává minimálně 100 modelů různých koncernových značek, škrtat chce o 60 procent.

Taková strategie potvrzuje zásadní změny v automobilovém sektoru, který se po desetiletí snažil zvýšit zisky tím, že každý rok prodal víc a víc vozů, i když to vyžadovalo výrazné slevy.

I kvůli výpadkům ve výrobě v posledních letech se koncern soustředí na vyšší marže –⁠ nižší náklady a také vyšší ceny. Přednost dostávají luxusní a drahé vozy značek Audi nebo Porsche, které se podílejí na velké části zisků. I Škodovka ale dokázala vloni navzdory krizi a poklesu produkce zvýšit tržby a provozní výsledek. Hlavně díky ziskové marži.

Související obsah

​Celý Volkswagen chce dál zesilovat elektrickou ofenzivu. Plánovaná expanze v oblasti elektromobilů ale nebude vytvářet nové výrobní kapacity. "Kapacity nepřidáváme. Postupně přeměňujeme továrny," dodal Arno Antlitz.

Vedení koncernu zároveň brzdí svoje nedávné předpoklady, že elektromobily budou brzy stejně ziskové jako modely se spalovacími motory. Tyhle plány hodně brzdí rostoucí ceny surovin na výrobu baterií kvůli situaci v Rusku a na Ukrajině.

Antlitz přesto věří, že ceny baterií v dlouhodobějším horizontu klesnou díky novým technologiím.

Související obsah

​Financial Times dodávají, že Volkswagen novou strategií jen následuje trend, který se rozjel napříč automobilovým průmyslem a řídí se podle něj i další automobilky. Ovšem žádná jiná automobilka nemá v názvu "lidové auto"…

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události