Domácí

Ministerstvo dopravy razantně zvyšuje pokuty. Řidiče čekají dvojnásobné sankce

Ministerstvo dopravy razantně zvyšuje pokuty. Řidiče čekají dvojnásobné sankce
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo dopravy připravuje novelu silničního zákona. Řidiči se musejí připravit na zpřísnění bodového systému, ale také razantní zvýšení pokut. Resort změny plánuje zavést už od roku 2024.

Novela silničního zákona přinese přísnější tresty za porušení pravidel silničního provozu. Vyplývá z dokumentů, které redakci TN.cz poskytl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Ke změně dojde zejména v případě postihů za použití mobilního telefonu během jízdy. Jiné sankce ale nastanou i v případě požití alkoholu za volantem a překročení rychlosti.

Vyšší pokuta za řízení pod vlivem

V případě řízení vozidla s hladinou alkoholu v krvi vyšší než 0,3 promile čekají řidiče přísnější postihy. Pokuta se nově bude pohybovat mezi 25 a 75 tisíci, což je oproti původní maximální hranici, která byla stanovena na 50 tisíc, výrazný rozdíl. Zákaz řízení může trvat 18 až 36 měsíců.

Statistiky uvádí, že v roce 2021 se stalo 4 700 nehod, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem či drogami. Při těchto nehodách o život přišlo 49 lidí. Přes 1,5 promile nadýchala více než polovina těchto řidičů.

Související obsah

Pokuta za rychlost se zdvojnásobí

Překročení rychlosti od 30 do 49 km/h je bráno jako přestupek vážnějšího charakteru. Podle starého pokutového systému se řidiči připisují tři body. Na místě ho pak čeká pokuta až 2 500 korun, ve správním řízení až 5 tisíc. Nově ale řidič dostane čtyři body a ve správním řízení zaplatí až 10 tisíc korun.

V případě porušení předpisu na základě značky, která stanovuje maximální rychlost na 50 km/h, bude řidiči nově připsáno oproti původním pěti bodům šest. Pokuta se doposud pohybovala v rozmezí 5 až 10 tisíc korun, nově je hranice posunuta na 7 až 25 tisíc korun.

Až 40 procent všech bodovaných přestupků v roce 2021 tvoří překročení rychlosti. V důsledku rychlosti zemřelo za minulý rok na našich silnicích 178 lidí.

Související obsah

Až 10 tisíc za mobil při řízení

Ministerstvo usiluje i o razantní snížení používání mobilních telefonů za volantem. Řidičům používajícím mobilní telefon za volantem jsou nyní připsány dva body. Pokuta na místě činí tisíc korun, ve správním řízení se vyšplhá na 2 500. Nově ale řidiči připíší čtyři body, na místě mu navíc hrozí pokuta 2 500 korun, ve správním řízení zaplatí 4 až 10 tisíc.

Čísla jsou alarmující. V roce 2021 vzniklo 20 procent dopravních nehod tím, že řidič nedával při jízdě pozor. Při těchto nehodách zahynulo 56 lidí. Jeden ze tří řidičů navíc přiznává, že za volantem píše zprávy.

Tabulka změn výše pokut | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Při nehodě v Praze zemřel policista. Opilá řidička dostala 13 let vězení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události