Domácí

Kvůli drahotě lidé častěji využívají MHD. Ušetří i tisíce korun měsíčně

Vysoké ceny pohonných hmot se začínají projevovat. Zhruba třetina všech řidičů teď mnohem méně jezdí svými auty, a pokud to jde, využívají městskou hromadnou dopravu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Lidé tímto způsobem ušetří i několik tisíc korun měsíčně.

Litr nafty v průměru za 47 korun, benzín o 5 korun levnější. Vysoké ceny pohonných hmot se začínají projevovat na počtu aut na silnicích. "Podle průzkumu 37 % šetří na provoz vlastního automobilu, z toho 10 % významně a když se chtějí dopravovat, tak používají sdílená kola nebo vlastní kola nebo koloběžky a sdílená auta," prozradil ředitel společnosti Anytime Carsharing Milan Beutl.

Pokud například denně najezdíte 60 km a vezmeme v potaz i opotřebení vozu, stojí vás jeho provoz 300 korun denně. Při pěti cestách do práce a zpátky je to týdně 1 500, za měsíc pak 6 tisíc.

"Pokud vezmeme měsíční jízdenku platnou na území hlavního města Prahy a dojíždění ve vnějších pásmech na úrovni Středočeského kraje, tak tam se ta měsíční jízdenka pohybuje pro dospělou osobu za 1 100 korun," srovnal jízdu autem s MHD ekonom Petr Studnička.

Související obsah

​Dojíždění MHD tak může vyjít až 5x levněji a i díky tomu veřejnou dopravu lidé v poslední době daleko více používají. A to i přesto, že oproti jízdě autem může trvat daleko déle.

"Za loňský rok jsme přepravili 33 milionů lidi, podle aktuálních odhadů by toto číslo za letošní rok mělo být vyšší až o 20 %," uvedl Přemysl Kosejk z ústeckého dopravníku podniku. Loni během prvního pololetí přepravil pardubický dopravní podnik 11 milionů cestujících, letos je to o 40 % víc. Zájem o městskou hromadnou dopravu roste i v Praze. Například metro v říjnu denně využilo přes milion lidí. Zatímco v září to bylo zhruba 930 tisíc, což je nárůst o přibližně 10 %.

Ne všude ale lze využít dostupnost městské hromadné dopravy, a tak například na dojíždění mimo velká města i nadále lidé využívají spíše vlastní automobily.

Související obsah

Carsharing na vzestupu

V souvislosti s šetřením na dopravě se rozmáhá také trend carsharingu, tedy sdílení vozů s dalšími lidmi. Využívá ho stále více řidičů. Ušetří tak za náklady na provoz auta, za pojištění, ale třeba i za parkování. Společnostem, které sdílená auta nabízejí, se tržby oproti loňsku zvýšily až o polovinu.

Ceny zapůjčení vozu se pohybují do pár korun za minutu. O sdílená auta je velký zájem převážně u studentů. Některé ze společností tak nabízí sdílená auta jen pro vysokoškoláky nebo zaměstnance vysokých škol.

Přestože služby sdílených aut zatím fungují převážně v Praze a Brně, postupně se rozšiřují i do dalších velkých měst. "Vidíme, že roste zájem o propojení v podobě, že sednete na vlak v Praze, odjedete do Ostravy a půjčíte si tam auto na pár hodin a pár kilometrů," říká ředitel společnosti Autonapůl Michal Šimoník.

Se zájmem o sdílení aut roste i poptávka po výpůjčkách elektrických vozů.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události