Zahraničí

Největší akce proti SUV, chlubí se aktivisté. Během noci vypustili pneumatiky u 900 aut

Největší akce proti SUV, chlubí se aktivisté. Během noci vypustili pneumatiky u 900 aut
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Devět stovek SUV s vypuštěnými pneumatikami v osmi zemích napříč celým světem, minimálně 25 nočních akcí v 18 různých městech. Tuhle statistiku vypustili do světa aktivisté, kteří se šikují pod hlavičkou hnutí Tyre Extinguishers. Specializují se na vypouštění pneumatik velkých aut ve jménu boje proti emisím.

Klimatičtí aktivisté z mezinárodního hnutí Tyre Extinguishers v noci na úterý vytáhli hromadně do partyzánské bitvy. Během několika hodin vypustili kola 900 majitelům velkých SUV v 18 městech od rakouského Innsbrucku po americký New York.

Není to jejich první akce, ale rozhodně je to akce zatím největší. Aktivisté se zaměřují na SUV, která jsou podle nich druhým největším zdrojem emisí CO2 v dopravě. Také je považují za zbytečný luxus a okázalost a za velké nebezpečí pro chodce a další účastníky silničního provozu.

"Naším cílem je rozšířit toto hnutí do bodu, kdy bude nemožné vlastnit SUV v městských oblastech celého světa," prohlašuje mluvčí hnutí. "Bráníme se před klimatickými změnami, znečištěním ovzduší a nebezpečnými řidiči," píše se na webu Tyre Extinguishers.

Související obsah

​Útok "vypouštěčů" většinou doprovází leták za stěračem, který má majiteli auta vysvětlit, proč k němu došlo. "Vypustili jsme jednu nebo více tvých pneumatik. Budeš se zlobit, ale neber si to osobně," začíná takový univerzální vzkaz pokračující sáhodlouhým vysvětlováním.

V noci na úterý takový vzkaz našlo na 900 majitelů SUV napříč světem. Tire Extinguishers se chlubí, že provedli minimálně 25 akcí v 18 městech, včetně 7 akcí v Londýně ve Velké Británii, kde hnutí vzniklo zhruba před devíti měsíci.

Jak informuje britský Guardian, hromadné vypouštění pneumatik proběhlo v nizozemských městech Amsterdam a Enschede, v Paříži a Lyonu ve Francii, v Berlíně, Bonnu, Essenu, Hannoveru a Saarbrückenu v Německu, v rakouském Innsbrucku, v Curychu a Winterthuru ve Švýcarsku, ve švédském Malmö, v Londýně a dalších britských městech Bristol, Leeds a Dundee a také v New Yorku v USA.

"Blahopřeji. Úspěšně se vám podařilo vypustit pneumatiky záchranářského vozidla!" cituje Guardian řidiče záchranné služby, který byl v Británii jedním z "napadených".

"Jedná se o největší koordinovanou globální akci proti vozidlům s vysokým obsahem uhlíku v historii," shrnují aktivisté. A hned slibují další akce.

Související obsah

​Celkem už je prý do globálního hnutí zapojeno na 100 autonomních skupin přívrženců, kteří od letošního března dohromady vypustili pneumatiky u minimálně 10 000 aut ve městech po celém světě. "Existují i další skupiny, které provádějí podobné akce, se kterými nejsou Tyre Extinguishers v přímém kontaktu, a ne všechny akce jsou hlášeny," dodává hnutí.

Související obsah

​Na svém webu verbuje další přívržence, a dokonce jim poskytuje návody, jak efektivně kola vypouštět, nebo letáky, které mají majitelům aut nechávat za stěrači. Leták poskytují ke stažení v několika jazycích, dokonce i v češtině:

Zdroj: The Tyre Extinguishers

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události