Domácí

Opilí řidiči řádí na jižní Moravě. Velký problém má i Plzeňsko

Největší šanci narazit na opilého řidiče máte podle dopravních policistů na jihu Moravy, na Plzeňsku a v jižních Čechách. Letos opilí řidiči zavinili pět procent všech nehod u nás. A nebude to lepší. Počty řidičů pod vlivem alkoholu se prý během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku ještě zvýší.

Statistikám vévodí dva regiony, které jsou vyhlášené produkcí vína a pěnivého moku. Na jižní Moravě a na Plzeňsku se za volantem pije nejvíce.

Někdo to připisuje počtu vinohradů a vinných sklípků v okolí, jiní nezodpovědnosti řidičů. Ale okresy na jihu Moravy patří k nejrizikovějším dlouhodobě.

Vůbec největší šanci, že potkáte opilého řidiče, máte podle žebříčku České kanceláře pojistitelů na Břeclavsku. Ze statistik vyplývá, že každý desátý řidič, který způsobí nehodu v tomto okresu, je pod vlivem alkoholu.

Související obsah

Z jihu Moravy jsou letos také dva skokani žebříčku. "Vyškov se nám posunul z nějakého 35. místa na 13. místo a Hodonín se nám posunul z 20. na 5. příčku," poznamenal datový konzultant Jan Chalas. Druhou a třetí příčku obsadilo Plzeňsko. Konkrétně jde o Plzeň-sever a Tachovsko. 

Jižní Čechy obsadily celou druhou polovinu žebříčku. Opilí řidiči tam bourají nejčastěji v Jindřichově Hradci a Písku. "Většina mladých kluků, co je v mém věku, tak většinou sednou za volant opilí nebo zkouření," prozradil 22letý mladík z Českých Budějovic.

Související obsah

Naopak nejvzornější řidiči jsou v Pelhřimově, v Praze nebo také v Rakovníku. V průzkumu navíc deset procent lidí přiznalo, že usedají za volant po požití návykových látek častěji než loni.

"Přibližně 18 procent všech nehod končí zraněním a úmrtím, ale bohužel u těch nehod pod vlivem alkoholu je to 42 procent," upozornil pojistný matematik Petr Jedlička. Opilci nejčastěji bourají na křižovatkách velkých měst. Mimo obce narážejí stromů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události