Ekonomika

Spalovací motory z aut zmizet nemusí, Češi vyjednali v EU výjimku

Evropa by se do roku 2035 nemusela zbavovat automobilů se spalovacími motory. Česku se v rámci předsednictví Evropské unie podařilo vyjednat výjimku, která by umožňovala jejich další prodej. Má to ale háček, místo nafty nebo benzínu by se do nich tankovala syntetická – tedy uměle vyrobená paliva.

Otočení klíčkem a zvuk rachotícího motoru by mohla být hudba budoucnosti. Tankovat palivo bychom mohli navzdory plánovanému Green Dealu i za 12 let. Rok 2035 přitom dosud platil za přelomový, po tomto datu se měly podle původních plánů prodávat už jen auta na elektřinu nebo jiný bezemisní pohon.

"Českému předsednictví se podařilo uhájit důležitý bod, otevřít možnost prodávat nové automobily se spalovacím motorem za předpokladu, že budou poháněny výhradně klimaticky neutrálními palivy," prozradil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Říká se tomu syntetické palivo. Je uměle vyrobené, dá se použít v současných spalovacích motorech a není proto nutné budovat nové čerpací stanice.

Nevýhodou je jeho nízká účinnost, k jeho výrobě je potřeba elektřina a stávající rozvodná síť by na to nestačila.

Definitivní odklon od spalovacích motorů by nakonec stejně přišel, syntetická paliva by ukončení jejich výroby jen odsunula. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by ale mohlo jít o dočasnou alternativu.

Související obsah

​"Ten nový alternativní způsob by mohl být řešení jako přestupná stanice, řidiči se toho nebudou tak bát. Přeci jen ta elektroauta jsou drahá, ještě nejsou tak dokonalá," vysvětluje dopravní expert Jan Pechout.

Umělá paliva se prozatím komerčně neprodávají, pro běžného spotřebitele by byla příliš drahá. Z tisíců korun za jediný litr by měla podle odhadů cena klesnout na současnou úroveň fosilních paliv v průběhu deseti let.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události