Domácí

Nafta zřejmě podraží. Začal platit zákaz dovozu ropných paliv z Ruska do Evropy

Od neděle platí zákaz dovozu ropných paliv z Ruska do Evropy. Státy Evropské unie by se měly připravit na složité období, které může vést k postupnému zdražení nafty na celém kontinentu. Podle analytiků bude Evropa dovážet naftu odjinud, ta ale nejspíš bude dražší.

Průměrná cena nafty v Česku byla na začátku února 37 korun a 67 haléřů. Od neděle ale z evropského trhu vypadla nafta z Ruska.

"Co se týče objemu dovozů paliv z Ruska, tak ten byl průběžně na úrovni jeden milion barelů denně. Tento objem se musí nahradit, samozřejmě rafinerie i obchodníci se na toto embargo již připravovali," vysvětlil ekonom a zakladatel společnosti Finlord Boris Tomčiak.

"Alternativy jsou z Latinské Ameriky, alternativy jsou z Asie, které naopak budovaly své rafinérky právě v přípravě na to, že tady vypadne evropská rafinérská kapacita," sdělil ekonom Petr Bartoň.

Související obsah

​Evropa rafinérie utlumila kvůli přechodu na ekologičtější alternativy spalovacích motorů. "Podle aktuálních informací je u benzínu a nafty situace stabilní a na českém trhu je pohonných hmot dostatek. Co se týká našich nouzových zásob, pak zásoby ropy a ropných produktů máme v tuto chvíli na zhruba 88 dnů," uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Od loňského prosince už platí zákaz dovozu ruské ropy do Evropy po moři. Specifická je ale situace v zemích, které jsou napojeny na ropovod Družba. Jeho provoz unijní embargo zatím neomezuje a státy tak mohou skrze něj nadále nakupovat a dovážet ruskou ropu.

Česko má výjimku, která nám umožní odebírat dodávky ruské ropy ropovodem Družba, a navíc po příští měsíce nakupovat naftu z bratislavského Slovnaftu. "Na světovém trhu s ropou se nic tak zásadního neděje, tam cena spíše klesá," upozornil Bartoň. "Zároveň paradoxně klesá i velkoobchodní marže u nafty v posledních dnech. Tak na konci února se ceny pohonných hmot opět začnou snižovat," dodal Tomčiak.

Dosud byla Evropa soběstačná ve výrobě benzínu. U nafty je to horší. Evropské rafinerie ji nejsou schopné vyprodukovat dostatek, a tak se musí dovážet.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události